C. szczególne : Blizna u dołu brzucha oraz niewielka blizna na ręce, ciemnogranatowe blizny na lewym ramieniu; obrączka z czarno-zielonej muszli; runa agliz na lewym nadgarstku
Rośliny są wykorzystywane zarówno przez czarodziejów, jak i mugoli od dawien dawna. Nie sposób wyobrazić sobie świat bez miodu, bawełny, mebli i wielu, wielu innych rzeczy. Chciałabym zacząć mój esej od usystematyzowania podstawowych informacji. Wyróżnia się kilka kategorii, w których “używa się” roślin, mianowicie istnieją rośliny spożywcze, przyprawowe, ozdobne, używkowe, pastewne i wiele, wiele innych. Zdecydowałam się na krótkie opisanie trzech roślin, bez których ciężko wyobrazić sobie dziś świat. Pierwsza z nich to rośliny rodzaju Nicotiana z gatunku psiankowatych. Wytwarza się z nich produkty używkowe, mianowicie tytoń. Istnieje szereg gatunków, które uprawia się do produkcji produktów tytoniowych. Zalicza się do nich między innymi tytoń szlachetny, oskrzydlony czy bakum. Roślina ta pierwotnie rosła w Ameryce Południowej, Północnej i w Australii. Warto jednak mieć na uwadze, że oprócz popularnego zastosowania, rośliny tego typu stosuje się również jako nawóz ze względu na działania grzybójcze i owadobójcze. Drugą rośliną, bez której trudno jest mi wyobrazić sobie świat jest… burak, ewentualnie cukrowiec lekarski. To pierwsze to Beta a drugie z kolei po łacinie nazywa się Saccharum officinarum. Burak należy do rodziny szarłatowatych, wywodzi się przede wszystkim z południowej Europy. Z jego korzeni, które mają w sobie wiele sacharozy uzyskuje się cukier buraczany, czyli ten biały. Jednak więcej cukru uzyskuje się z trzciny, to znaczy cukrowca lekarskiego. Roślina ta pochodzi z Nowej Gwinei, przyjmuje się że ponad 60% światowej produkcji cukru bierze się właśnie z niej. Ostatnią rośliną, o której chciałam wspomnieć jest mandragora (Mandragora officinarum). To z dojrzałych osobników rośliny tego gatunku można przyrządzić eliksir, który jest w stanie pomóc spetryfikowanym osobom. Jednak trzeba przy niej bardzo uważać, szczególnie przy przesadzaniu bo wyrwana z ziemi bardzo głośno krzyczy. Jej wrzask jest uporczywy do tego stopnia, że podobno w bitwie o Hogwart wykorzystywano ją przeciw śmierciożercą.
Łączę wyrazy szacunku Valerie Lloyd
Elaine Morieu
Rok Nauki : VII
Wiek : 16
Czystość Krwi : 0%
Wzrost : 165 cm
C. szczególne : fioletowe paznokcie, charakterystyczny zapach perfumy(mieszanka cytryny, mandarynki, konwalii, jaśminu i drzewa sandałowego)
Rośliny użytkowe to wszystkie, które wykorzystywane są przez człowieka do celów gospodarczych. Źródło pozyskiwania nie ma znaczenia, bowiem można je znaleźć zarówno w postaci dzikiej, jak i hodowlanej. Można je podzielić na wiele podtypów, zależnie od tego, do czego są wykorzystywane. Do najczęściej używanych, zapewne zarówno w świecie czarodziejów i mugoli, możemy zaliczyć grupę roślin leczniczych, używkowych i przyprawowych, warzywnych i owocowych. W swojej pracy skupię się bardziej na dwóch pierwszych grupach. Do grupy roślin leczniczych zaliczamy te, które używamy do sporządzenia eliksirów leczniczych oraz takie, które w surowej lub nieco przetworzonej postaci stosujemy doustnie. Przykładem może być mięta pieprzowa, która jest składnikiem wielu eliksirów leczniczych, można ją zaparzyć i zrobić przez to herbatę skuteczną na problemy z układem pokarmowym, albo po prostu zjeść. Inni dość znany przykład, aloes, zależnie od swojej odmiany i sposobu przetworzenia, może być stosowany w eliksirach(szkiele-wzro), maściach, kremach, albo zwykłych napojach do picia. Rośliny używkowe to wszelkiej maści rośliny, z których tworzone są, jak nazwa wskazuje, używki. Herbata, kawa, piwo, wino, narkotyki - wszystko to powstaje z tej grupy roślin. Dość popularne winogrono może być zarówno użyte do stworzenia soku owocowego jak i wina. Cała rodzina herbatowatych używana jest do stworzenia przeróżnych herbat, czarną, czerwoną, zieloną i jeszcze wiele innych odmian. Przy tej grupie należy zwrócić uwagę na fakt, że przedawkowanie substancji z nich wytworzonych, może być szkodliwe dla naszego zdrowia.
Z wyrazami szacunku, Elaine Morieu
Terry Anderson
Rok Nauki : V
Wiek : 15
Czystość Krwi : 0%
Wzrost : 155 cm
C. szczególne : mocny szkocki akcent, piegi na całym ciele, kilka pryszczy na twarzy
Nie mógłbym się nazywać Szkotem, gdybym na zadanie o roślinach użytkowych nie napisał o zbożach, z których produkuje się nasz główny produkt eksportowy. Bez większego wstępu, poniżej załączam pracę domową.
Rośliny Użytkowe – to pojęcie zbiorowe oznaczające grupę roślin, które wykorzystuje się do wielu różnorakich celów. Mogą to być zarówno rośliny uprawne jak i rosnące dziko. Rośliny uprawne można podzielić na podgrupy ze względu na zastosowanie – są to między innymi rośliny lecznicze, kosmetyczne, kauczukodajne, włóknodajne, gumodajne, oleiste, ale także najzwyklejsze warzywa i owoce czy wspomniane już przeze mnie zboża.
Zboża – grupa roślin uprawnych z rodziny trawiastych charakteryzująca się wysoką zawartością skrobi. Zboża wykorzystuje się przede wszystkim w celach konsumpcyjnych (wyrób mąki), ale znajdują one także zastosowanie w chowie zwierzęcym (pasza), a także w przemyśle (piwowarstwo, gorzelnictwo). Do najbardziej rozpowszechnionych produktów zbożowych należą: wspomniana już mąka (różne rodzaje), wszelkiej maści kasze, ryż, płatki śniadaniowe oraz syrop glukozowo-fruktozowy (popularny słodzik). Warto nadmienić, że obróbka zbóż jest procesem odpowiadającym zasadzie zero-waste, ponieważ niewykorzystane części rośliny często znajdują zastosowanie w innej gałęzi przemysłu.
Przykładem rośliny użytkowej może być oczywiście jęczmień wykorzystywany między innymi do produkcji whisky (w postaci słodu jęczmiennego), kasz (kasza jęczmienna) oraz w piwowarstwie (razem z chmielem).
Z wyrazami szacunku, Terry Anderson
Marcella Hudson
Rok Nauki : VII
Wiek : 17
Czystość Krwi : 50%
Wzrost : 1.67 m
C. szczególne : piegi na całej twarzy, gęste brwi, rumiane policzki i pomalowane usta
Rośliny użytkowe to rośliny wykorzystywane przez człowieka w celach gospodarczych. W zależności od ich zastosowania dzieli się je na, chociażby skrobiodajne, cukrodajne, żywicodajne, lecznicze czy kosmetyczne. Oczywiście nie wymieniłam wszystkich kategorii, myślę, że to zbędne. Bardzo się ucieszyłam, że w swojej pracy mogę wykazać się wiedzą również zakresu roślin niemagicznych, dlatego na tym pierwszym chciałabym się skupić. Postaram się podać przykłady kategorii roślin użytkowych, które wymieniłam powyżej. Tak więc, jak sama nazwa mówi, skrobiodajne są to rośliny, które zawierają skrobię, czyli złożony węglowodan, ma on szerokie zastosowania, na przykład występuje w diecie człowieka. Pod wpływem wody pęcznieje i w ten sposób daje poczucie sytości po spożyciu. Występuje głównie w kukurydzy, ziemniakach, ziarnach zbóż. Rośliny cukrodajne również wykorzystuję się w przemyśle spożywczym. Główne z nich to trzcina cukrowa i buraki cukrowe. Żywicodajne mają swoje zastosowanie, chociażby w farmakologii jako lekarstwa lub składniki do produkcji lekarstw, tworzyw sztucznych czy kosmetyków. Pozyskuje się z drzew takich jak sosna, ogólnie iglastych, choć nie tylko. W kolejnej części pracy chciałabym podać przykłady roślin magicznych, które stosuje się w lecznictwie. Chociażby krwawe ziele wykorzystywane w eliksirze spokoju albo księżycowa rosa, w eliksirze detoksykującym. Kora z drzewa wiggen jest za to jednym z głównych składników eliksiru regenerującego zdrowie. W kosmetyce za to roślina taka jak dyptam wydziela ona dużo olejków eterycznych, ma swoje zastosowanie w tej dziedzinie. Języcznik Migocący jest kolejnym przykładem roślin kosmetycznych, chociaż stosuje go też w eliksirowarstwie. Roślina ta wytwarza drobny pyłek, który unosi się nad całą rośliną, tworząc niewielkie spirale. Nasze oko jedynie jest w stanie wypatrzyć lekkie migotanie, przynosi mi to na myśl brokat. Mam nadzieję, że podane przykłady niemagiczne, jak i magiczne roślin użytkowych, chociaż odrobinę wyczerpują temat tego eseju. To bogaty temat na kilka esejów czy też książek. Myślę, że zawarłam w mojej pracy, to co profesor chciał, aby zostało przekazane.
z uszanowaniem, wychowanka domu Roweny Ravenclaw, uczennica VII roku Marcella Hudson
Wilkie Marrok
Rok Nauki : I studencki
Wiek : 20
Czystość Krwi : 90%
Wzrost : 182.5
C. szczególne : Blizny po pełniach, tatuaże, często brak butów, zapach mięty, lekko warczący sposób mówienia, śmiech podobny do szczeknięć
Ze względu na komplikacje po pełni rozpocząłem rok szkolny z opóźnieniem, przez co również ominąłem Pana lekcję o roślinach użytkowych. Nie chciałabym jednak tracić okazji do poszerzenia swojej wiedzy z Zielarstwa, więc nie tylko proszę Pana o listę zagadnień, które powinienem nadrobić, ale mam również nadzieję, że zaliczy mi Pan esej, który dotyczyć będzie ziół znanych mi jeszcze z Luizjany, nie Europy.
Najważniejszym ziołem w mojej kulturze jest mięta, dlatego też to właśnie od niej chciałbym rozpocząć swoją listę najważniejszych roślin użytkowych, które poznawałem dorastając w Rezerwacie Wilkołaków w Luizjanie i to jej chciałbym poświęcić najwięcej uwagi. Można wyróżnić ponad dwadzieścia gatunków mięty, jednak najbardziej popularnymi gatunkami pozostają mięta pieprzowa (Mentha piperita) oraz mięta zwykła (Mentha spicata), które można znaleźć rosnące przed każdym domem w rezerwacie. Mięta wyrosnąć możne w różnych warunkach, nawet na suchych stepach, jednak wilgotne podmokłe tereny mokradeł rezerwatu uznawane były za niezwykle dla niej korzystne. Podejrzewam, że to właśnie sprzyjające tereny i ilość wypełniającej rezerwat magii doprowadziły do tego, że mięta na terenach Luizjany zyskała na magicznej sile, dzięki czemu wykorzystywana była nie tylko w kuchni i ziołolecznictwie, ale także jako rdzenie do naszych różdżek i podstawowy element wszelkich ochronnych rytuałów. W mojej kulturze wierzymy również, że to codziennie pite napary z ziół na bazie mięty pomagają nam oczyścić umysł w czasie pełni. Obawiam się jednak, że tutaj mięta nie posiada takiej siły magicznej, co tłumaczy znacznie osłabienie mojej różdżki po przeniesieniu się do Londynu. Drugą rośliną, którą chciałbym wyróżnić jest szałwia (Salvia officinalis), której zapachem zawsze wypełniony był mój dom. Najpopularniejszym zastosowaniem szałwii jest napar leczniczy na gardło, jednak w moim domu szałwia służyła również jako dodatek do gulaszy i kąpieli. Równie ważny był dla nas Rozmaryn (Rosmarinus officinalis), który oprócz zastosowania kulinarnego oraz przeciwbakteryjnego/przeciwzapalnego świetnie odstraszał od naszego domu wszelkie owady, których na bagnach nigdy nie brakowało. Roślinami użytkowymi nie są jednak oczywiście jedynie zioła wykorzystywane w kuchni czy lecznictwie, a również na przykład wszelkie zboża, warzywa, owoce, ale i przerabiane na meble drzewa. Niemożliwym byłoby wymienienie ich wszystkich, jednak ze względu na swoją historię wyróżnić chciałabym także trzcinę cukrową, na której plantacji pracowałem. Trzcinę cukrową wykorzystać można nie tylko do produkcji cukru czy melasy, ale również alkoholu, mebli czy nawet papieru i tkanin.
Wilkie Marrok Slytherin, I rok studencki
Mina Hawthorne
Rok Nauki : II studencki
Wiek : 19
Czystość Krwi : 90%
Wzrost : 172cm
C. szczególne : rozsiane po ciele tatuaże, kolczyk w nosie, na środkowym palcu prawej ręki zawsze nosi pierścień Atlantów, który przykrywa krwawy znak, praktycznie zawsze towarzyszy jej blady pyton królewski imieniem Faust
samo określenie 'rośliny użytkowe' może kryć w sobie niezwykle wiele znaczeń. Oznacza to bowiem rośliny, które wykorzystuje się w jakimś konkretnym celu, a nie jedynie hoduje w ogrodach czy domach dla ich walorów estetycznych. Spośród roślin użytkowych możemy wyłonić chociażby rośliny lecznicze, które używane są powszechnie w medycynie do leczenia różnych dolegliwości. Takim przypadkiem może być dla przykładu rumianek, który posiada właściwości przeciwzapalne i łagodzące przez co zaleca się zarówno picie go jak i stosowanie okładów z rumianku. Innym rozumowaniem roślin użytkowych mogą być te, które można zastosować w kuchni lub w czasie warzenia eliksirów. Tutaj doskonałym przykładem byłyby chociażby bazylia, której używa się do wzmocnienia smaku potraw oraz jemioła, której jagody są używane w wielu przepisach eliksirowarskich. Ostatnią kategorią są oczywiście rośliny używane do wytwarzania wszelkiego rodzaju produktów. Tutaj można wymienić dla przykładu pięciotrzcinę powszechnie używaną w lutnictwie do wytwarzania strun instrumentów ze znajdujących się w jej łodygach włókien czy też konopie, z których powroźnicy wykonują liny. Osobiście zaliczyłabym też do tej kategorii także takie rośliny jak chociażby tytoń, który po ususzeniu wykorzystywany jest do produkcji tabaki czy też papierosów oraz szałwię, którą można wykorzystywać jako kadzidło.
Z poważaniem,
Wilhelmina Hawthorne
Kida A. Thakuri
Rok Nauki : VII
Wiek : 17
Czystość Krwi : 90%
Wzrost : 168
C. szczególne : Bardzo długie, sięgające do kolan kruczoczarne włosy, zwykle w celu wygody spięte w gruby warkocz lub koka.
Poniżej przesyłam esej na temat roślin użytkowych:
Rośliny użytkowe stanowią nieodłączną część naszego życia od tysiącleci. Dostarczają nam pożywienia, leków, materiałów budowlanych, tekstylnych i wiele innych korzyści. W tym eseju przyjrzymy się różnym roślinom użytkowym, ich przykładom oraz zastosowaniom.
Jedną z głównych grup są rośliny przeznaczone do spożycia i wytwarzania żywności: Zboża, takie jak pszenica, ryż, kukurydza i jęczmień, stanowią podstawę diety ludzi na całym świecie. Pszenica jest używana do produkcji chleba, makaronu i innych produktów piekarniczych, ryż jest głównym składnikiem dań azjatyckich, a kukurydza służy do produkcji mąki, oleju i pasz dla zwierząt. Drzewa owocowe, gdzie przykładem mogą być avalońska jabłoń, soet, gruszki, pomarańcze, cytryny i wiele innych owoców, dostarczają nam bogate źródło witamin, minerałów i błonnika, stanowiąc zdrową część naszej diety. Rośliny strączkowe, takie jak groch, fasola, soja i ciecierzyca, są bogatym źródłem białka i stanowią ważne źródło odżywienia dla ludzi i zwierząt. Rośliny oleiste, wśród których najczęściej wykorzystywane są rzepak, słonecznik i oliwka, dostarczają olejów roślinnych, które są wykorzystywane w kuchni i przemyśle spożywczym. Warzywa, takie jak marchewki, pomidory, brokuły, szpinak i wiele innych, stanowią kluczowy składnik naszej diety, bogate w witaminy, minerały i błonnik, wspierając zdrowie, a rośliny przyprawowe, takie jak bazylia, oregano, rozmaryn i koper, nadają smak potrawom i służą jako źródło naturalnych substancji aromatycznych.
Drugą główną grupą są rośliny wykorzystywane do innych celów niż spożywcze. Wśród nich możemy wyróżnić rośliny lecznicze, takie jak księżycowa rosa, aloes i nagietek, znajdują zastosowanie w medycynie tradycyjnej i alternatywnej. Rośliny włókniste, takie jak konopie, bawełna i len, dostarczają włókien roślinnych, które są wykorzystywane do produkcji tkanin, lin i innych materiałów. Rośliny drewna, takie jak sosna, dąb i buk, dostarczają drewna wykorzystywanego w budownictwie czy produkcji mebli, ale również są niezaprzeczalnie niezastąpione w tworzeniu różdżek. Rośliny ozdobne, takie jak róża, fruwokwiat, tulipan i chryzantema, są uprawiane dla estetycznego piękna i często wykorzystywane w dekoracji ogrodów i wnętrz.
Rośliny użytkowe odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym życiu, dostarczając nam pożywienia, surowców, leków i innych potrzebnych produktów. Ich różnorodność i wszechstronność sprawiają, że są niezwykle cenne dla ludzkości.
Roślinami użytkowymi są tak właściwie wszystkie rośliny, choć nie każdą człowiek wykorzystuje. Niech za przykład posłużą szeroko pojętej chwasty. Nie jeden czy mugol czy czarodziej próbuje pozbyć się ich ze swojego ogródka, nie zdając sobie sprawy z właściwości tych roślin i ich pożytku, gdyż w większości są to roślinę lecznicze. Chociażby koniczyna czerwona, zwana też koniczyną łąkową - rozmnaża się szybko, rośnie gęsto, psując idealne trawniki, w tym święte murawy boisk do Quidditcha. A jednak mającą działanie wykrztuśne i rozkurczowe, ma korzystny wpływ na układ pokarmowy. Można ją stosować zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Drugim przykładem niech będzie mniszek lekarski. Można z niego zrobić miód i podawać w trakcie przeziębienia, zanim sięgnie się po eliksir pieprzowy. Jest dobry na bóle gardła, a także jego sok przyspiesza gojenie ran i podobno zapobiega bliznom. Tego jednak nie jestem pewien, sam korzystałem z niego jedynie pod postacią miodu w trakcie niezbyt poważnych chorób. Trzecim chwastem, jaki tolerujemy w naszym ogrodzie, a który inni wycinają bezmyślnie jest rumianek lekarski. Stosowany jako roślina ozdobna, ale również jako lecznicza, czy używana w kosmetyce. Napar z niego ma działanie uspokajające i choć daleko mu do eliksiru spokoju, może być pomocny w pierwszym stadium nerwicy, ale nie zalecałbym go dla półwil, jako formę wyciszenia. Jestem zdania, że roślinami użytkowymi, jest większość, jak nie wszystkie rośliny, jakie nas otaczają, gdyż każda może być do czegoś wykorzystana i użyta. Każda z nich może być dopisana do kategorii roślin warzywnych, zbożowych, sadowniczych, oleistych, leczniczych, kosmetycznych, kauczukodajnych, gumodajnych, włóknodajnych, pastewnych. Podane przeze mnie przykłady to jedne z wielu roślin, jakie zwykłem obserwować z okna domu i których działanie przedstawiano mi od małego.
Jamie Norwood II studencki, Slytherin
Harmony Seaver
Rok Nauki : VII
Wiek : 17
Czystość Krwi : 75%
Wzrost : 156 cm
C. szczególne : Wiecznie obecny, promienny uśmiech (SeaverSmile™). Często chodzi z łyżwami przewieszonymi przez ramię. Bransoletka z charmsami. Tatuaż na lewym przedramieniu - fiolka zamknięta zwojem, z którego wypływa syrenka, otoczona falami. Blizna w kształcie kluczy nad sercem.
Rośliny użytkowe to rośliny wykorzystywane przez człowieka do celów gospodarczych, pozyskiwane są z upraw lub stanu dzikiego. Można je dzielić ze względu na zastosowanie rośliny na mniejsze grupy, do jakich można zaliczyć między innymi skrobiodajne, cukrodajne, białkodajne, oleiste i o tyle wiele więcej, że mogłabym samymi tymi definicjami zapełnić całą pracę, dlatego pozwolę sobie ich wszystkich nie wypisywać, a jedynie zaznaczyć, iż takowe istnieją. Do magicznych roślin użytkowych można zaliczyć mandragorę. Jest to bylina z rodziny psiankowatych rosnąca do trzydziestu centymetrów wysokości, a jej korzeń potrafi być dwa razy dłuższy. Dorosły korzeń mandragory używany jest do przygotowania leku na spetryfikowanie. Z kolei duszona mandragora używana jest do tworzenia wielu eliksirów i antidotów. Do niemagicznych roślin użytkowych można zaliczyć brzozę brodawkowatą. Brzoza posiada bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle drzewnym, papierniczych, węglowym a także spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Surowcem leczniczym brzozy są jej liście, kora, pąki oraz oczywiście sok z brzozy. Sok z brzozy posiada charakterystyczny słodkawy smak. Do najważniejszych właściwości leczniczych brzozy możemy zaliczyć: działanie moczopędne, napotne, poprawiające przemianę materii, odkażające oraz wzmacniające. Innym rodzajem rośliny użytkowej, tym razem nie leczniczej a miododajnej może być lucerna siewna. To jednak nie jej jedyne zastosowanie, gdyż jest też rośliną białkodajną, z tego względu już od starożytności wykorzystywana była ważną rośliną pastewną. Jest jeszcze wiele innych grup zastosowania roślin użytkowych i o wiele więcej samych tych roślin, myślę jednak, że już sam zakres od leczniczych po pastewne pokazuje, jak obszerna jest skala ich zastosowania.
Z wyrazami szacunku, Harmony Seaver VII klasa, Gryffindor