Czarodzieje - forum rpg typu PBF Play By Forum. Zostań czarodziejem niczym Harry Potter, dla którego nasz Hogwart stanie się drugim domem.

IndeksSzukajRejestracjaZaloguj

Share

Rework statystyk i pojedynków.

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość

Elazar Grimm
Elazar Grimm

Uczeń Ravenclaw
Rok Nauki : V
Czystość Krwi : 50%
C. szczególne : Lekko kulawy chód, kręcone włosy
Galeony : 22
  Liczba postów : 20
http://www.czarodzieje.org/t17456-elazar-grimm
http://www.czarodzieje.org/t17457-eh
http://www.czarodzieje.org/t17455-elazar-grimm
Rework statystyk i pojedynków. QzgSDG8

Gracz

Rework statystyk i pojedynków. Empty

PisanieTemat: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyNie Sie 18 2019, 20:56

Jako że sam na dobrą sprawę rozpocząłem tę żywiołową dyskusję o pojedynkach i statystykach, czuję się poniekąd zobowiązany do podjęcia rękawicy i zaproponowania kilku rozwiązań, które przy odrobinie szczęścia usprawnią trochę funkcjonowanie całej tej machiny.
Zacznę od mniejszego, ale i tak uciążliwego problemu - pojedynków. W obecnym stanie system pojedynkowy jest w zasadzie kompletnie niefunkcjonalny, bo zależy *tylko i wyłącznie* od szczęścia. Statystyki są niepotrzebne kompletnie w trakcie pojedynków, bo nawet opcja przerzutu kości i tak daje losowy wynik.
Mamy śmieszną sytuację, w której mający szczęście pierwszoroczniak mógłby w otwartym polu złoić dupsko aurorowi weteranowi albo samemu Dumbledore'owi.
Kiedy odniosłem się do tego na chb pojawiły się głosy, że zawsze istnieją dwa inne rozwiązania - dogadać się z samym graczem albo po prostu zawołać Mistrza Gry.

Rozwiązania jak najbardziej słuszne, tylko sam fakt, że istnieją i są używane, z tego co się zorientowałem, w większości przypadków, od razu podważa konieczność istnienia tego systemu kostkowego. Jest to dobry system w sytuacjach naprawdę losowych; jak szukanie rzadkich przedmiotów, ale używanie go w pojedynkach jest nieporozumieniem.

Wnioskuję zatem o najprostsze rozwiązanie z możliwych i wywalenie tego cholerstwa za drzwi. Zostają zatem dwie wspomniane już możliwości, więc odniosę się jeszcze do tej drugiej. Wnioskuję też o ustanowienie/wyznaczenie/cokolwiek Mistrza Gry, który będzie zajmował się sędzowaniem pojedynków wszelkiej maści jeśli zajdzie taka potrzeba, lub będą tego chcieli gracze. Zdecydowanie usprawni to aspekt fabularny pojedynków, gdyż Mistrzy Gry będzie mógł sam ocenić umiejętności zawodników, teren, warunki pogodowe, warunki specjalne (jak emocje, które odgrywają w magii wielką rolę), a także wszystkie inne dane drugorzędne.

Tutaj też pojawiły się już głosy, że rozwiązanie to też jest głupie, bo Mistrz Gry może mieć subiektywną opinię i faworyzować.
1. Ten sam system, jak już ludzie z chb zauważyli, przecież funkcjonuje cały czas. Jedyne poczynione zmiany to nadanie mu większej wagi i wyrzucenie debilnego rozwiązania kostkowego. Nie ma w tym aspekcie żadnej rewolucji i zaburzenia balansu systemu.
2. Biorąc pod uwagę, że cała fabuła de facto prowadzona jest przez mistrzów gry i moderację, to takie same oskarżenia można by w ten czy inny sposób odnieść to każdego jednego wątku, w który MG ingerował.
Na MG Sędziego musi być powołana osoba jak najbardziej bezstronna i sam mogę się do tego zgłosić, bo jak już wspomniałem - ja wszystkie postaci mam równie głęboko i mało mnie obchodzi kto straci oko, a kto pod koniec pojedynku zostanie wisieć z jednym jądrem.
Razem z powżyszym argumentem mówiono też, że taka zmiana, to dopiero wkurzy graczy, bo jak będą przegrywać, to od razu zaczną krzyczeć, że faworyzacja. Moja odpowiedź na ten argument jest bardzo prosta. Niech se krzyczą. Ludzie zawsze będą o coś warczeć, a zmiana jest obiektywnie lepsza, bo likwiduje element całkowitej losowości.

Osobiście zdecydowanie bardziej wolałbym, żeby o losie mojego Elazara decydował Mistrz Gry nawet jeśli z jakiegoś powodu mnie nie cierpi, bo przynajmniej nie decyduje o wszystkim jeden rzut kością.
I tak oto prezentuje się zarys systemu, który jest najprostszy mechanicznie jak tylko się da. Trzeba będzie oczywiście to odpowiednio przedyskutować, ustalić ramy i pewne zasady, ale myślę, że to już wyjdzie w praniu w dyskusji pod tym postem jeśli pomysł wstępnie się przyjmie.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Teraz część o wiele bardziej problematyczna, czyli statystyki. Gdy tylko głębiej zaznajomiłem  się z tym, jak ten system funkcjonuje, o mało nie dostałem wylewu krwi do mózgu.
Statystyki, zasadniczo, są w chwili obecnej kompletnie bezużyteczne.
Wyznaczają one jedynie liczbę zaklęć jakie postać w danej chwili zna, oraz umożliwiają wykonanie bezużytecznego przerzutu w pojedynkach.
Magiczny próg 30 punktów w danej statystyce sygnalizuje już wyraźną specjalizację i jasno (albo i nie) daje do zrozumienia, że postać w tej dziedzinie posiada już wypracowany pewien poziom ekspertyzy. Tyle tylko, że w rzeczywiści kupy dupy się to nie trzyma. Już w czasie wczorajszej dyskusji na chatboxie pojawiły się wzmianki, o tym, że postać X ma z 40 punktów danej statystyce, a gracz wcale nie czuje, żeby postać była w danej kategorii jakoś wybitnie dobra.

Nie wspomnę już o tym, jak mi serce stanęło kiedy zobaczyłem w topce, że ktoś ma prawie 120 punktów wbite w OPCM, a postać ta wyglądała jakby była świeżo po ukończeniu nauki. Według mnie jest to sytuacja kompletnie absurdalna, bo ktoś taki mógłby sobie dupę wycierać brodą Dumbledore'a a z Grindelwalda robić swoją dziwkę - jednocześnie.
I nie przekonuje mnie argument, że była to postać starego gracza, który przez X albo nawet XX lat grał i sobie tyle nabił, bo to kompletnie nie powinno mieć nigdy miejsca. Chyba że postać stała się w którymś momencie centralnym elementem fabuły forum.
Wobec tego prezentują następujący rozpis poszczególnych progów atrybutów - z zaznaczeniem, że jeśli coś takiego zostanie wprowadzone, to każda kategoria powinna otrzymać własną, unikalną rozpiskę żeby nie było niedomówień.

0-5 punktów - Najzwyczajniejszy w świecie przeciętniak, który posiada najbardziej podstawowe zrozumienie i wiedzę na temat zagadnień z danej kategorii, w żaden sposób nie wybija się umiejętnościami ani wiedzą teoretyczną.

6-10 puntków - Postać prezentuje sobą nieznacznie wyższy poziom wiedzy i umiejętności, ale nie można tutaj jeszcze mówić o niczym ponadprzeciętnym. Taki ktoś nie ma już żadnych problemów z rzucaniem prostych zaklęć, identyfikacją często występujących magicznych roślin, itp.

11 - 20 punktów - Poziom oznajmiający wszem i wobec, że postać cechuje się ponadprzeciętną wiedzą i umiejętnościami. Rzucanie nieskomplikowanych czarów jest dla niej równe banalne, jak oddychanie. Widać, że postać zna się w temacie i wie co robi i o czym mówi. Czarodziej lub czarownica na takim poziomie może już rozpocząć naukę zaawansowanej magii z danej dziedziny i nie należy go lekceważyć.

21-30 - Taki poziom reprezentują już prawdziwi eksperci, czarodzieje mogący pochwalić się latami doświadczenia i zapewne niejedną przeżytą przygodą. Posiadają dogłębną wiedzę, duże umiejętności i równie wielkie kwalifikacje. W przypadku kategorii magicznych, mowa tu już o potężnych czarodziejach mogących poszczycić się znajomością zaawansowanej magii. Taki poziom umiejętności reprezentują choćby aurorzy, czy nauczyciele Hogwartu.

31-50 - Poziom mistrzowski. Przed czarodziejem tej kategorii jego wybrana dziedzina skrywa już naprawdę niewiele tajemnic, postać jest prawdziwym mistrzem w tym, co robi; to widać, słychać i czuć. Włada potężną magią daleko poza zasięgiem zdecydowanej większości, jest autorytetem w swojej dziedzinie. Taki poziom wiedzy i umiejętności często wiążę się z wielką  reputacją i sławą; czasem nawet międzynarodową.

51 - 70 - Poziom wybitny. Czarodziejów o takim poziomie wiedzy i umiejętności w każdym pokoleniu jest naprawdę niewielu; mowa tu o ludziach, którzy nie tylko opanowali taką dziedzinę do perfekcji, ale sami dzięki swojemu doświadczeniu i talentowi dokonują nowych odkryć i stale przesuwają się coraz bardziej w kierunku nieodkrytych jeszcze terenów. Często ich nazwisko jest powszechnie znane na arenie międzynarodowej i wielu najchętniej oddałoby niemałą fortunę aby móc sięgnąć choćby niewielkiego ułamka wiedzy takiego czarodzieja.

71- 100 - Poziom iście legendarny. Dumbledore. Voldemort. Nicholas Flamel. Merlin. To tylko niektóre z nazwisk reprezentujący ten ostateczny, arcymistrzowski poziom. Postać go reprezentująca posiada niezrównaną wiedzę i umiejętności z danej dziedziny, zdobyła legendarną sławę na zawsze zapisując się w kartach historii, bądź dokonała niezwykłego, historycznego odkrycia.

Nowa mechanika : Specjalizacja I - Czarodziej nie posiadający specjalizacji w danej dziedzinie może rozwinąć ją do maksymalnego progu punktowego wynoszącego 30 punktów. Specjalizację wybiera się jedną; przy tworzeniu karty postaci, lub w dowolnym innym momencie, jeśli gracz sam jeszcze nie wie w czym jego postać miałaby się specjalizować, i umożliwia ona podniesienie danej kategorii do maksymalnego progu 50 puntków, poziomu mistrzowskiego. Pozwala to graczom tworzącym starsze, doświadczone postaci realnie okazać poziom ich wiedzy i doświadczenia.

Postać może otrzymać możliwość otwarcia kolejnej(ych) specjalizacji na drodze fabularnej.
Nowa mechanika : Specjalizacja II - Drugi poziom specjalizacji pozwalający na podniesienie progu punktowego danej kategorii do maksymalnie 70 punktów, poziomu wybitnego. Do zdobycia jedynie na drodze fabularnej. Drugiego poziomu specjalizacji można użyć jedynie na statystyce, na której wcześniej użyty został poziom pierwszy. (Aby użyć Specjalizacji II w danej kategorii musimy mieć już niej Specjalizację I).

Nowa mechanika: Specjalizacja III - Ostateczny i finalny poziom specjalizacji, umożliwiający podniesienie danej statystyki do maksymalnej wartości 100 punktów. Do zdobycia jedynie na drodze fabularnej jako niezwykle rzadka i morderczo trudna do zdobycia nagroda.

Ponadto:

Rozpiska statystyk na start:
Uczniowie klas:

I-III: 20 punktów
IV-VI: 30 punktów
VII: 35 punktów

Studenci - 40  punktów
22 - 29 LAT - 65 punktów
30 - 39 LAT - 85 punktów
40 - 49 LAT - 100  punktów
50 - XX LAT - 110 punktów
Dotychczasowy system statystyk dawał na start graczom dwie możliwości: Być względnie kompetentnym z jednej dziedziny i chujowym z reszty, bądź być chujowym we wszystkich. Dlatego podniesienie punktów na start bardzo pomoże nowym postaciom i będzie dobrą zachętą dla nowych graczy.
Zwiększone statystyki dla postaci dorosłych zniwelują choćby w pewien sposób fakt, że postaci dorosłe mają, deliaktnie mówiąc, chujowe możliwości rozwoju i zachęcą też do tworzenia takowych postaci. Dodatkowo wyraźnie pokazana będzie przepaść, która przynajmniej w teorii powinna istnieć między uczniakami, a doświadczonymi czarodziejami.

Ja wiem, że z tego wyjdzie rozpieprz systemowy, ale trzeba to wszystko ujednolicić i dolepić temu ręce i nogi, bo w obecnej formie tego systemu moglibyśmy równie dobrze całkowicie wypierniczyć te statystyki i nic wielkiego by się nie stało.
Póki co to tylko część pierwsza, bo do tego trzeba będzie jeszcze dolepić mnóstwo reguł, zasad i uściśleń, ale ten post i tak już jest w cholerę długi, więc na tym skończę póki co.
Powrót do góry Go down

Emily Rowle
Emily Rowle

Student Slytherin
Rok Nauki : VII
Czystość Krwi : 100%
Wzrost : 1,60
C. szczególne : Czerwone usta, zawsze!
Galeony : 541
Dodatkowo : Prefekt fabularny
  Liczba postów : 789
http://www.czarodzieje.org/t15867-emily-rowle
http://www.czarodzieje.org/t15874-emily-rowle?highlight=Emily+Rowle
http://www.czarodzieje.org/t15996-sowa-emily-felicja#436128
http://www.czarodzieje.org/t15872-emily-rowle

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyPon Sie 19 2019, 00:44

Okej, ja co do tych statystyk chciałabym się wypowiedzieć również! Z twoją propozycją akurat się nie zgadzam, z wielu powodów. Specjalizacja w jednej dziedzinie jest trochę ograniczająca, ucinanie wszystkich do punktu wyjścia to też trochę zbyt drastyczne rozwiązanie, a poza tym, jak dla mnie to nawet nie rozwiązuje problemu tych przepaści punktowych, bo do nich w takim układzie i tak i tak znowu dojdzie. Plus, w ogóle to nie rozwiązuje kwestii wiekowych, tego, że uczniowie biją na głowę nauczycieli i to jest moim zdaniem słabe.
Szczerze mówiąc, nie istnieje chyba system, który by to rozwiązał, a przynajmniej bardzo ciężko byłoby go wykminić (jest to absolutnie poza moimi możliwościami intelektualnymi, jak ktoś coś takiego wymyśli to chętnie poprę XD). Myślałam o ograniczeniach wiekowych, ale one faktycznie mogłyby w praktyce być trudne do zrealizowania.
Za to ja byłabym mocno za przydzieleniem DUŻO większej ilości punktów dorosłym postaciom na start. I mam tu naprawdę na myśli dużo większą ilość. A to dlatego, że w Hogwarcie jest naprawdę masa możliwości zdobywania punktów, której dorośli nie mają i mieć nie będą. W dodatku, fabularnie ma to całkiem dużo sensu, bo jednak najwięcej uczymy się w tym szkolnym etapie, więc całą tę wiedzę w dorosłym życiu powinniśmy mieć już przyswojoną. Dobrze by było też do minimum ograniczyć sytuację, w której nauczyciel z danego przedmiotu ma mniej punktów, niż uczeń w tej dziedzinie.
W dodatku, ja bym proponowała uciąć generalnie możliwości zdobywania punktów. Rozwiązanie brzmi drastycznie i pewnie większości się nie spodoba, ale uważam, że kuferek ma odzwierciedlać umiejętności postaci w danej dziedzinie - czyli punkty dostajemy za lekcję, ingerencję, prace domowe i samonaukę. Nie za prowadzenie wizbooka, nie za wątki (!), nie za cele - te rzeczy piszemy dla zabawy, one nie świadczą o naszych umiejętnościach w danej dziedzinie. Zdaje sobie sprawę, że to znowu ogranicza możliwości dorosłym, właśnie dlatego znowu wiązałoby się to ze zwiększeniem im ilości punktów na start. To by trochę ucięło bezsensowne nabijanie punktów i ograniczyło zdobywanie wygórowanych liczb. Niech te kuferki będą skromniejsze, ale niech odzwierciedlają fabularny wysiłek POSTACI a nie gracza. No bo wątki i tego typu rzeczy piszemy przecież dla przyjemności, a nie po to, żeby nabijać sobie punkty, a przynajmniej tak powinno moim zdaniem być.
Plus @Elijah J. Swansea proponuje, a ja się z tym bardzo zgadzam, żeby zwiększyć punkty za ingerę do 2. Uczeń może zdobyć 1 punkt za napisanie pracy domowej, więc myślę, że dwa punkty za taką ingerę dla dorosłego, to byłoby dobre rozwiązanie.

Ostatnio zmieniony przez Emily Rowle dnia Pon Sie 19 2019, 02:00, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down

Harriette Wykeham
Harriette Wykeham

Student Gryffindor
Rok Nauki : IX
Czystość Krwi : 75%
Wzrost : 168
C. szczególne : opuchlizna na połowie twarzy, za duży, powyciągany wełniany sweter na grzbiecie, łańcuszek z obrączką na szyi
Galeony : 1105
Dodatkowo : pałkarz Gryffu
  Liczba postów : 1736
http://www.czarodzieje.org/t12489-harriette-morana-wykeham#336490
http://www.czarodzieje.org/t12490-ettie#336602
http://www.czarodzieje.org/t12491-poczta-ettie#336603
http://www.czarodzieje.org/t12492-harriette-wykeham#336605

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyPon Sie 19 2019, 01:20

Ja się na razie wypowiem tylko w kwestii pojedynków. Staty sobie przetrawię na spokojnie.

Otóż: jestem na NIE! Próbowałam. Prowadziłam pojedynki, które co prawda głównie opierały się na kostkach, ale jakiś delikatny storytelling też tam usiłowałam uskuteczniać. To były raczej takie komentarze do kostek, albo jakiś takie drobne setbacki, które zabierały jakąś możliwość przerzuty, kilka punktów i takie tam. Miało to właśnie na celu wyrównanie poziomu do stanu rzeczywistego, albo wytłumaczenie, dlaczego komuś nie poszło.
Ja też uważam się za osobę bezstronną i sprawiedliwą. Nawet kilka osób czasem mnie chwaliło, że jestem fair w przypadku moich lekcji na przykład. A mimo to podczas pojedynków dostałam w twarz zarzutami, że sędziuję nieuczciwie. I to nawet nie w sytuacji, w której ktoś przegrywał, albo moja ingera jakoś wiele zmieniła. I można powiedzieć, że twardym trzeba być i takie tam, ale co w sytuacji, kiedy taki rozżalony użytkownik złoży skargę do modów. No ma prawo, nawet dobrze, żeby ktoś na to z boku spojrzał. Tylko, że w jaki to niby sposób przyśpiesza grę, kiedy swoje decyzje trzeba tłumaczyć, a potem jeszcze ktoś inny musi to przeanalizować?
Być może jestem przewrażliwiona i komuś poszłoby w mojej sytuacji lepiej - nie wykluczam. Ja w każdym razie straciłam zaufanie do użytkowników, nie chciałabym już nigdy przez kilka godzin odpierać bezpodstawnych zarzutów oszustwa i na pewno bym się za coś takiego nie wzięła.

Jeszcze tak z moich obserwacji z tegorocznych pojedynków. Mogę nie pamiętać dobrze, ale nie wydaje mi się, żeby ich wyniki były jakoś rażąco nieprawdopodobne, a przynajmniej nie tam, gdzie ludzie odpisywali. Ja swego czasu zaszłam w pojedynkach dość daleko postacią-beztalenciem, ale zdaje mi się, że po prostu mi nie odpisywano i wygrałam walkowerem.
Inna sprawa, że w tegorocznych pojedynkach trochę też z Beatrice pozmieniałyśmy. Nie było kostek "przeciwnik nie ma szans na obronę", a o wygranej turze decydowała łączna liczba punktów z ataku i obrony i wtedy można było jakoś sprytniej korzystać z przerzutów. Ale to jeszcze przeanalizuję wyniki.

Generalnie to oceniłabym te aktualne pojedynki całkiem nieźle - na początku szły moim zdaniem bardzo dobrze, a że ostatecznie wyszła klapa, to wina opóźnień niezależnych od mechaniki.

Powrót do góry Go down

Elazar Grimm
Elazar Grimm

Uczeń Ravenclaw

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyPon Sie 19 2019, 15:35

Osobiście nie zgodziłbym się z tym, że ograniczenie progu punktowego do 30 jest ograniczeniem gracza. Sugerując się moją rozpiską, prezentuje to już poziom ekspercki - czyli taki, w którym postać ma już naprawdę wielką wprawę, ale to jeszcze nie wystarcza do nazwania się prawdziwym mistrzem.
Nie mam nic przeciwko temu, że ktoś na drodze długiej gry fabularnej zrobi sobie przekokszoną postać, która będzie miała po 70 w każdej statystyce, ale niech to ma ręce i nogi.

Przede wszystkim, niech to właśnie będzie nagroda i wynik ciężkiego wysiłku który postać gracza włożyła w wypracowanie sobie wprawy w danej dziedzinie .

Celuję w nadanie statystykom systemowego, ale i przede wszystkim fabularnego sensu.
Daję postaci gracza rozpoczynającego grę i tak możliwość stworzenia niezłego koksa, bo poziom mistrzowski jest już, jakby nie patrzeć, elitarny. Jak już wspomniałem wyżej i w oryginalnym poście - nic nie stoi na przeszkodzie, aby na drodze gry fabularnej zdobyć więcej specjalizacji.
Jednym z moich zamierzeń jest uniknięcie sytuacji w której postać dorosłego, doświadczonego czarodzieja po 50, który przeżył już zapewne niejedno gówno, skończył szkołę, studia i ma lata doświadczenia, była wypakowana 70 punktami w jednej statystyce, a resztę miała na zero - bo to też jest w pewien sposób już zabawne.

Za to w 100% zgodzę się z tobą, że z pulą dostępnych punktów - na start i fabularnych - trzeba coś zrobić. Zaproponowałem taką liczbę a nie inną, bo sam do końca nie byłem przekonany jak to wyjdzie w praniu i nie chciałem przegiąć pały.

EDIT: Myślałem jeszcze nad tym, aby postaciom z ostatnich kategorii dorosłych - tym najstarszym - dać możliwość wybrania jednej specjalizacji II i jednej specjalizacji I. Wtedy mogliby na start zacząć z jedną statystyką na 70 i jedną na 50, co według mnie też byłoby całkiem sensowne.
Powrót do góry Go down

Cassian Therrathiel
Cassian Therrathiel

Nieokreślony
Wzrost : 191
C. szczególne : Znamię na barku
Galeony : 680
  Liczba postów : 279
http://www.czarodzieje.org//t16132-cassian-lycus-therrathiel
http://www.czarodzieje.org/t16136-cassian
http://www.czarodzieje.org/t16135-linda#451649
http://www.czarodzieje.org/t16131-cassian-therrathiel#451696

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyPon Sie 19 2019, 17:24

Na początek: Raczej nie wypowiadam się w wojenkach na forum, bo wolę zużywać ten nieliczny czas, który mam na ciekawą rozgrywkę, a nie na pisanie elaboratów, jednak niejaki Elazar swoim postem szczególnie zalazł mi za skórę, postaram się napisać więc kilka względnie merytorycznych obserwacji/argumentów. Przepraszam (głównie moderację) jeśli trochę się uniosę, nie potrafię jednak ukryć, że wypowiedź, która rozpoczęła ten temat wywołuje we mnie skrajną poirytowanie - głównie ze względu na absolutny brak kultury, ale także dlatego, że użytkownik pokazuje w niej, że nie ma wiedzy  o funkcjonowaniu tego forum. Jestem zdania, że jeśli ktoś przychodzi i coś krytykuje to powinien być do tego merytorycznie przygotowany. Niestety wieczór przed komputerem to za mało by wymyślić sposób na przekonstruowanie systemu na którym jest oparte całe forum o wieloletniej tradycji, na co dowodem jest zapewne to, że już w czasie mojej nieszczególnie długiej bytności na tym forum (a także w czasie mojej pierwszej postaci tutaj - kilka lat temu) pojawiło się kilka takich osób. Jak łatwo się domyślić większość z nich to były pospolite narzekadła, które umiały tylko szczekać, zaś wprowadzenie ich systemów było zwyczajnie niemożliwe w tych realiach - nie wątpię, że na forum budowanym od podstaw można stworzyć lepszy system punktacji, należy jednak pamiętać, że zmiany na takim wielkim gmachu jakim są Czarodzieje to coś o czym można dyskutować wiele tygodni (więc wczorajsze nawoływanie na czacie po kilku godzinach od dodania posta, że modzi go jeszcze nie skomentowali świadczyło co najmniej o braku świadomości ile czasu zajmuje opanowanie pewnych spraw na dużym forum, jeśli nie o roszczeniowości), zaś samo wprowadzenie to kwestia miesięcy. Przechodząc jednak do sedna:

Primo // Kultura i poziom wypowiedzi
W regulaminie chatboxa czytamy "Do innych graczy należy odnosić się z szacunkiem". Takiej wzmianki nie ma wprawdzie w regulaminie całego forum, ale moim zdaniem wzmianka o zakazie obrażania również robi pewną robotę. Jesteśmy na forum, powinniśmy przestrzegać netykiety, więc taki poziom dyskursu jaki przedstawiła osoba rozpoczynająca ten wątek nie powinien być w żaden sposób akceptowalny. Pomijam już sytuację na czacie sprzed dwóch dni, bo to była totalna wiocha, ale już fragmenty znajdujące się w powyższym tekście ("ja wszystkie postaci mam równie głęboko". "ktoś taki mógłby sobie dupę wycierać brodą Dumbledore'a a z Grindelwalda robić swoją dziwkę", rzucanie wulgarnymi pejoratywami pokroju "chujowy" w dużych ilościach) nie powinny się znaleźć w tekście, który próbuje pozować na merytoryczny, gdyż świadczy nie tylko o braku szacunku do pracy moderacji, ale również do innych użytkowników. Niczym tak nie gardzę jak bucostwem, zadufaniem i chamstwem, a autor początkowego posta prezentuje wszystkie trzy cechy w wyjątkową bezczelnością.

Secundo // Merytoryka
Mi osobiście byłoby wstyd proponować przemeblowania całego forum bez odpowiednio zakrojonych poszukiwań i przejrzenia forum wzdłuż i wszerz, a tego bez wątpienia nie da się zrobić w kilka godzin. Sam Elazar swoim postem udowadnia, że nie zapoznał się z realiami forum, więc szczerze powiedziawszy ja proponuję najpierw  je zgłębić, a potem myśleć o rewolucjonizowaniu. Przykład:
@Elazar Grimm napisał:
Dotychczasowy system statystyk dawał na start graczom dwie możliwości: Być względnie kompetentnym z jednej dziedziny i chujowym z reszty, bądź być chujowym we wszystkich
Wystarczy podstawowa znajomość kanonu oraz przejrzenie spisu zaklęć (za 0 punktów są dostępne nie tylko najprostsze formuły, ale również takie średnio zaawansowane), żeby dojść do wniosku, że 0 punktów nie oznacza bycia (ładniej to ujmując) beznadziejnym, a co najwyżej przeciętnym (i myślę, że moderacja to potwierdzi).

Tertio // Pojedynki
@Harriette Wykeham powiedziała na ten temat wiele i chyba nie da się nie zgodzić, ze jako Mistrz Gry i osoba, która te pojedynki prowadziła jest najbardziej merytoryczną osobą, aby wypowiadać się na ten temat. Od siebie mogę dorzucić jedynie, że żaden Mistrz nie jest obiektywny, a jego pomysły dotykające poszczególnym postaci mogą być niesprawiedliwe albo niemal tak samo losowe jak w przypadku kostek. Warto zwrócić uwagę, że wykorzystanie MG w sytuacji pojedynków codziennych (w prywatnych wątkach graczy), które nie są elementem jakiegoś turnieju jest po prostu niewygodne - przykładowo w sytuacji kiedy dany MG będzie na nieobecności użytkownicy nie będą mogli rozegrać pojedynku, pomijając już fakt, że taki system wyklucza jakąkolwiek opcję zagrania szybkiego pojedynku, bo wymaga czekania na Mistrza. Wydaje mi się, że Czarodzieje to pbf, wręcz z elementami sl, a nie rpg - w ostatnich miesiącach łatwo było zauważyć, że storytelling jakim byłaby tego typu metoda prowadzenia pojedynków, nie sprawdza się u nas szczególnie dobrze. Mimo wszystko zgadzam się jednak z tym, że punkty kuferkowe mogłyby mieć realniejszy wpływ na przebieg pojedynków - na przykład w postaci bonusów, a nie przerzutów.

Quarto // Zmiana statystyk
Pomijając już wyżej wspomniany fakt, że czaro nie jest rpgiem i staty są tu dodatkiem do rozgrywki, czymś co tworzy możliwość przerzutów (i jest dosyć umowne, bo czyjaś najwyższa na forum statystyka nie czyni go najlepszym na świecie, z tego co zawsze słyszałem od modów polegają oni przede wszystkim na rozsądku użytkowników, nie na sztywnym matematycznym przeliczniku), a nie główną linią rozgrywki (to nie gra komputerowa, tylko literacki twór) to uważam, ze wymyślony przez Elazara system nie jest możliwy do wprowadzenia na istniejącym forum - nie kwestionuję, ze sprawdziłby się on od zera, tu sytuacja wygląda inaczej. Żaden przelicznik nie będzie do końca adekwatny, więc finalnie przeliczenie miesięcy, czy nawet lat zdobywania punktów będzie niesprawiedliwie. Wymagałoby to nie tylko jednorazowej zmiany wszystkich kuferków na forum (a już przy drobnej zmianie jaką było dodanie do kuferka czarnej magii modzi musieli do tego gonić ludzi przez kilka miesięcy), ale również tłumaczenia każdemu przywracającemu rangę użytkownikowi nowego systemu (co bez wątpienia znacznie utrudniałoby powroty). Główna linia pracy to kilka tygodni, dalsza (trochę mniejsza, jednak wciąż uciążliwa) to kwestia lat - moderatorzy poza systemem kuferkowym mają na swoich barkach sprawdzanie kart, wypłaty, moderowanie fabuły, eventów, rozgrywki, spisy, regularne wprowadzanie innowacji proponowanych przez użytkowników i milion innych rzeczy, o których pewnie nawet nie mamy pojęcia, a poza tym (o zgrozo!) własne życie. Rozumiem, że dostosowywanie forum do oczekiwań użytkowników to ich obowiązek, niemniej jednak forum nie będzie w stanie funkcjonować, jeśli moderatorzy zamiast animowania rozrywki będą sterczeć nad nieszczególnie potrzebnym systemem.
Chcę również położyć nacisk na to, że dawanie górnej granicy punktowej w pewnym momencie po prostu zamyka postaciom jakąkolwiek możliwość rozwoju. Istotniejsze (szczególnie w obliczu tego, że Elazar tak bardzo podkreśla urealnienie statystyk) jest jednak zauważenie tego, że nie ma czegoś takiego jak skończony poziom wiedzy czy umiejętności, na przykładzie realnego świata: Stephen Hawking (uznawany za jednego z najlepszych fizyków teoretyków na świecie) do końca życia bezustannie poszerzał swoją wiedzę często dochodząc do wniosków, że jego poprzednie twierdzenia były błędne, Michael Phelps (najbardziej utytułowany olimpijczyk, jeden z najlepszych pływaków na świecie) pobijał swoje rekordy i zdobywał kolejne medale, mimo iż w świecie sportu uważano, że nie jest on już w stanie dokonać niczego nowego. Ograniczenie możliwości zdobywania umiejętności konkretnym poziomem oznaczałoby, że dana osoba wie wszystko i już nie ma szans dowiedzieć się niczego nowego.

Quinto // Punkty dla dorosłych
Tu trudno się nie zgodzić. Chociaż wbrew temu co pisze Elazar uważam, że istnieją opcje, żeby jako postać dorosła zdobywać punkty to jednak faktycznie, ze to co pisze @Emily Rowle to prawda – dorośli powinni otrzymywać więcej punktów na start.  Pomysł @Elijah J. Swansea dotyczący dawania dwóch punktów za ingerencje w pracy też brzmi bardzo fajnie.

Sexto // Wycieczki personalne
Ataki na jedną postać w poście Elazara, a także w ostatnich dniach na czacie (szczególnie w sytuacji, gdy ta osoba jest na nieobecności, więc ewidentnie robi się to za jej plecami, bez możliwości argumentacji czy obrony) są co najmniej niesmaczne. Pozwolę sobie oznaczyć tę postać z nicku (@Lysander S. Zakrzewski), aby przerwać ten niesmaczny łańcuszek obgadywania – człowiek z klasą jeśli ma do kogoś problem mówi mu to wprost, nie gdzieś po kątach i za plecami.
Przytaczając więc słowa osoby, która ten temat zapoczątkowała:
@Elazar Grimm napisał:
Nie wspomnę już o tym, jak mi serce stanęło kiedy zobaczyłem w topce, że ktoś ma prawie 120 punktów wbite w OPCM, a postać ta wyglądała jakby była świeżo po ukończeniu nauki. Według mnie jest to sytuacja kompletnie absurdalna, bo ktoś taki mógłby sobie dupę wycierać brodą Dumbledore'a a z Grindelwalda robić swoją dziwkę - jednocześnie.
@Elazar Grimm napisał:
Nie mam nic przeciwko temu, że ktoś na drodze długiej gry fabularnej zrobi sobie przekokszoną postać, która będzie miała po 70 w każdej statystyce, ale niech to ma ręce i nogi.
Jestem zdania, że te dwie wypowiedzi się wykluczają – z tego co mi wiadomo postać o której mówisz zrobiła „przekokszoną postać” właśnie na drodze długiej gry fabularnej. Nawet jeśli jest ona młoda, to nie oznacza, że w kontekście jej fabuły takie umiejętności nie „mają rąk i nóg”. Nie jestem na Czaro na tyle długo by udzielić szczegółowych informacji, znam jednak osobę, która stworzyła Lysa od bardzo dawna, znam jej dbałość o szczegóły i jestem pewien, że zadbała ona o to aby to „wykokszenie” miało swoje uzasadnienie w fabule. Myślę, że ładniej jest zapytać wprost tę osobę i rozwiać wszelkie wątpliwości (zgadzając się lub nie zgadzając z tym co ona powie) niż robić takie zarzuty opierając się jedynie o kilka cyferek w kuferku.

Septimo  // Ograniczenia w kwestii punktów
Odnosząc się do wypowiedzi @Emily Rowle – uważam, że ograniczenie możliwości zdobywania punktów nie jest fajnym pomysłem, głównie ze względu na to, że dysproporcje jeszcze bardziej się zwiększają, a nowi gracze nie są w stanie dogonić starych, którzy mieli szansę expić cele, wątki itp. Uważam, ze cele to coś fajnego i mega klimatycznego, jest to przydatne także w przypadku wspomnianych już dorosłych, którzy nie mają takich możliwości expienia. Zgadzam się jednak, że część możliwości mogłaby zostać ograniczona – na pewno punkty za spisy (bo ludzie wrzucają nieprzemyślane pomysły tylko dla punktów), punkty za galeony (chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego), czy rzeczy dotyczące wizbooka (no nie oszukujmy się – wrzucanie zdjęć nie jest zbyt wymagające XD).

Ostatnio zmieniony przez Cassian Therrathiel dnia Pon Sie 19 2019, 17:39, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry Go down

Neirin Vaughn
Neirin Vaughn

Student Hufflepuff
Rok Nauki : VIII
Czystość Krwi : 10%
Wzrost : 196cm/106kg
C. szczególne : Oparzenia: noga(P), pół lewej, część torsu, wew ręki(P). Blizny: w poprzek gardła, 3 na piersi, 4 na nodze(L). Porażenie prądem: wew dłoni i przedramienia (L).
Galeony : 508
  Liczba postów : 1076
http://www.czarodzieje.org/t15703-neirin-vaughn#423773
http://www.czarodzieje.org/t16512-don-t-do-love-don-t-do-friends#454064
http://www.czarodzieje.org/t15736-kruk-pocztowy#424226
http://www.czarodzieje.org/t15719-neirin-vaughn#423916

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyPon Sie 19 2019, 17:28

Elazar napisał:
Wnioskuję zatem o najprostsze rozwiązanie z możliwych i wywalenie tego cholerstwa za drzwi.
Rework statystyk i pojedynków. JZ85Pgu

Czy mogę spytać, którą część mgowania bez kostek i całkowicie storytellingowo grupie 20-25 userów uważasz za najprostszą z możliwych? Ponieważ obawiam się, iż mamy subtelnie odmienne spojrzenie na sprawę. Bądźmy szczerzy - kostki są "najprostszym możliwym rozwiązaniem". Masz określone, kiedy udaje Ci się atak, kiedy udaje Ci się obrona i pojedynek leci sam, a MG/sekundant wtrąca się tylko, gdy trzeba podliczyć wyniki lub kogoś zeskrobać ze ściany. Zdejmuje to ogrom pracy z barków MG, a MG nie mamy bez liku.

Elazar napisał:
Na MG Sędziego musi być powołana osoba jak najbardziej bezstronna i sam mogę się do tego zgłosić, bo jak już wspomniałem - ja wszystkie postaci mam równie głęboko i mało mnie obchodzi kto straci oko, a kto pod koniec pojedynku zostanie wisieć z jednym jądrem.
Owszem, "masz głęboko", albowiem grasz tutaj ile? 4 dni? 5? Zdaję sobie sprawę, iż przychodząc z zewnątrz widzi się więcej niedogodności i nieergonomicznych rozwiązań, niż jak siedzi się w tym rok lub dwa. Pierwsze zderzenie z systemem pozwala zauważyć pewne jego wady inne niż jak ten system poprawiało się milion razy i grało pięć milionów, aby sprawdzić jego poprawność. Bowiem każdy system wymaga testów. Nie chcę tutaj nikogo szykanować czy uciszać, każdy ma prawo do wypowiedzenia się i własnego zdania, jednak pełnię widoku na system uzyskuje się dopiero po przegraniu w nim pewnego czasu. A jeśli system nie podoba się na samym wstępie, unika się go. Jest na forum wiele innych mechanik - jestem przekonany, że rozgrywka na Czaro nie oscyluje wokół pojedynków. Ba, ja sam nie lubię pojedynków. Nie określam jednak systemu wymyślonego przez grupkę adminów i moderatorów jako "debilnego" z czystego szacunku do kogoś, kto to wymyślił. Nie lubię czegoś, to albo nie angażuję się w to (i zamiast na pojedynkach, to moja gra skupia się na wątkach prywatnych, wyprawach, odkrywaniu lokacji, samonauce, lekcjach, zaliczaniu osiągnięć fabularnych, powiększaniu kolekcji blizn - mam, co tutaj robić), albo włączam się do gry, testuję dany system odpowiednią ilość razy, a potem mając pełne spojrzenie na jego działanie proponuję rozwiązanie prostsze.
Twoje rozwiązanie nie jest prostsze.

Grałem na forach, gdzie nie było żadnych kostek. Nigdzie. Sam storytelling. Po dwóch latach na takim forum uznawałem misję trwającą ROK (realny rok, 12 miesięcy) za naprawdę szybko przeprowadzoną! Bo MG miał jeszcze inne misje, bo MG miał wydarzenia, bo MG miał losowe zdarzenia do napisanie, ingerencje w wątki, przejścia pomiędzy lokacjami strzeżonymi. W efekcie MG czas na odpisanie mi w mojej misji znajdował raz na tydzień. I jeśli chciałem misję po przedmiot cenniejszy niż bandaż, musiałem liczyć się z tym, że zajmie ona kilka miesięcy minimum. Ekspresowa misja przeprowadzona z pisaniem praktycznie dzień po dniu miała 3 miesiące.
Kostki skracają ten czas. W przypadku kostek ogranicza graczy tylko ich własne tempo pisania.

Czy zatem popieram zostawienie obecnego systemu kostkowego? Nie. Przerzuty mnie jako usera denerwują i również uważam je za niezbyt udane rozwiązanie. Acz mając już dość spore doświadczenie w obu systemach, uważam, że uda się połączyć rozsądną ilość ST i rozsądną ilość RPG. MG nie może ślepo polegać na kostkach, ale nie może z nich całkiem rezygnować.

Elazar napisał:
Gdy tylko głębiej zaznajomiłem  się z tym, jak ten system funkcjonuje, o mało nie dostałem wylewu krwi do mózgu.
Może meliski?
Zapominasz, ze statystyki na tym forum nie są najważniejszą rzeczą. To nie MMO, aby wbijać poziom za poziomem. Gra się tutaj dla stworzenia relacji, opowieści pomiędzy graczami, interaktywnej książki posiadającej miliony wątków, a każdy żywy i każdy zmieniający się wraz z pojawiającymi się postami. Statystyki są tylko pewnym tłem, odrobinę stopującym graczy przed byciem zbyt OP. Zaklęcia mają swoje progi i ja wiem po sobie, jak fajnie jest zbierać te punkty i odblokowywać kolejne zaklęcia. Ta część typowego gamera we mnie cieszyła się, ilekroć miałem kolejny poziom zdobyty.
Ale to nie jest core tej gry.

Elazar napisał:
Według Ciebie. To istotne wtrącenie, które bardzo rzutuje na resztę wypowiedzi. Według osoby, która forum zna powierzchownie od paru dni - czy można uznać taką ocenę za rzetelną? Obawiam się, iż niesie ona zbyt wiele niepewności, by móc na jej podstawie cokolwiek budować.
Zaklęcia mają swoje progi i dla takiego OPCM kończy się on na okolicy 50. Powyżej to już tylko fancy zbieractwo i tak powinno być traktowane - kolekcjonowanie punktów dla samych punktów. Nie rzutuje nijak nijak na postać, jaka na tym etapie rozwoju osiągnęła swoje maximum i teraz tylko fabularnie się starzeje, aby wzbogacać posiadają wiedzę o doświadczenie. Bowiem taka dyskusja już była i była bardzo żywa, przy okazji wyścigu o punkty z transmutacji - dorosły nigdy nie będzie gorszy niż uczeń nawet, jeśli uczeń ma więcej punktów w kuferku. Punkty nie są tutaj (i będę to powtarzać do bólu) rzetelnym i jasnym wyznacznikiem poziomu mocy, a tylko przymuszają nowych graczy do tworzenia postaci stonowanych w umiejętności i zamiast tego zachęcają do rozwijania ich fabularnie. Nikt nie chce, aby pojawiło się nagle 20 osób potrafiących rzucić Avadę - jeśli ktoś chce mieć złodupca umiejącego zabijać czarną magią w czwartej klasie magicznej podstawówki, powinien poświęcić trochę czasu na jego rozwój fabularny. I tylko temu służą punkty.

Masz zbyt gamerowe spojrzenie na forum, które jest forum stworzonym dla zabawy i pisania między sobą. Kto chce nabijać punkty i szpanować zupełnie zbędną setką w kuferku - niech to robi, ma prawo. Kto nie chce, to z palcem w tyłku dzięki kilku lekcjom zdobędzie dostęp do potrzebnych mu zaklęć (nikt nie potrzebuje Obliviate w życiu codziennym) i odpuści sobie na rzecz fabuły.
Z tego względu jestem całkowicie na NIE, jeśli chodzi o zmiany punktów, statystyk, ucinanie graczom punktów, wrzucanie im górnego progu albo nadawanie specjalizacji. To nie jest WoW, LoL lub inne Simsy, gdzie statystyki w profilu odzwierciedlają 1:1 zachowanie postaci.

Elazar napisał:
Już w czasie wczorajszej dyskusji na chatboxie pojawiły się wzmianki, o tym, że postać X ma z 40 punktów danej statystyce, a gracz wcale nie czuje, żeby postać była w danej kategorii jakoś wybitnie dobra.
I właśnie o tym mówię. Musiałeś ominąć lub nie podano Ci tej istotnej kwestii, iż niektórzy gracze lubią chodzić na lekcje. Po prostu. Za samo tworzenie ich, za pomysł, dla zrobienia psikusa lub za możliwość bycia niezdarą oraz wylanie na profesora kociołka eliksiru. Nie chcą zbierać punktów, ale dostają je i tak. Dlatego SAMI SOBIE ustalają, iż postać jest kiepska, chociaż uczy się od dawna i ma wiele w kuferku. Nie dlatego, że 40 pkt to mało dla tle innych czy cokolwiek innego związanego z samymi statystykami. A tylko dlatego, że odgrywają postać oporną w nauce i odgrywają ją sumiennie, nawet mając 40 pkt w kuferku - i nie potrzeba im do tego nadmiernie skomplikowanego systemu progu punktowych, bo problem prędzej czy później i tak zaistnieje. Dobiją sobie max na ich poziom wiekowy i ups, MUSZĄ być uznani w Twoim systemie za geniuszy... A nie chcą nimi być. Co teraz?

Ette napisał:
Generalnie to oceniłabym te aktualne pojedynki całkiem nieźle
I ja bym na tym pozostał. System i tak został zmieniony w porównaniu z tym, co był, a obecny można delikatnie jeszcze rozwinąć, aby do rzutu trzema kośćmi doliczać 1-4 oczka za punkty z kuferka (by kuferek jakoś ułatwiał walkę i trochę ukazywał różnicę w poziomach mocy), przetestować go i w razie zmienić wartości/ilość kostek... I będzie dobrze. Tak przynajmniej uważam.

Nie chce mi się pisać oddzielnego posta, bo byłoby to tylko niepotrzebnym dublowaniem opinii, ale jestem tak bardzo pod wrażeniem tego, jak dobrze Nei ujął wszystko to, co sama sądzę odnośnie kuferków i statystyk, że nie mogę tego w żaden sposób nie wyrazić. Po prostu chapeau bas! ~ Ezra

Głos
I myself will become the apostle of
M̸͈̓A̴̮̋D̵̞͝N̷̬̒E̸̹͒Ș̸͊S̴͓̕!
Powrót do góry Go down

Heaven O. O. Dear
Heaven O. O. Dear

Student Slytherin
Wzrost : 1,70
Galeony : 393
  Liczba postów : 643
http://www.czarodzieje.org/t16083-heaven-olive-octavia-dear
http://www.czarodzieje.org/t16084-hood
http://www.czarodzieje.org/t16087-margarita
http://www.czarodzieje.org/t16082-heaven-o-o-dear

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyPon Sie 19 2019, 18:08

To ja tylko wspomnę, że moim zdaniem to nie zwiększy dysproporcji, bo utnie możliwości i nowym i starym, więc jakby nie patrzyć, utnie możliwości proporcjonalnie :D Ograniczy zdobywanie punktów dla obu grup, więc no, w tym kontekście wyjdzie na to samo. Cele uważam za fajne, ale skoro są fajne, można je robić dla satysfakcji, a jak już musi być jakaś nagroda, to galeony są spoko. A co do wymiany galeonów na punkty to temu oczywiście też jestem mocno przeciw. Punktom za spisy to samo. No i dalej podkreślam, że najbardziej przeciwna jestem punktom za wątki, bo one są moim zdaniem najbardziej bezcelowe.

Co do reszty dyskusji, to chociaż nie zgadzam się z wypowiedzią Elazara za bardzo, to myślę, że niektóre rzeczy zostały wzięte zbyt osobiście. Lys miał być raczej przykładem tego, jak system zdaniem Elazara zawodzi, a nie winnym tych nieścisłości. Z mojej perspektywy to nie miały być wycieczki personalne. Tak przynajmniej ja to rozumiem. No i nie podoba mi się nazywanie tej rozmowy wojenką, bo mimo wszystko, trzyma się ona w jakichś granicach dyskusji i można potraktować to poważnie, a nie brać jako osobisty atak, bo moim zdaniem totalnie nim nie był. Chociaż oczywiście nie jestem w stanie w stu procentach przewidzieć motywu wypowiedzi Elazara. Zgadzam się jednocześnie, że kultura i poziom wypowiedzi mógłby być wyższy, zwłaszcza, że to jednak oficjalna rozmowa w temacie. Z drugiej strony (kończą mi się strony) też nie uważam, żeby gracz nie miał prawa wrzucić swojej propozycji, tylko dlatego, że jest nowy, ale znowu, z tej pierwszej strony, faktycznie w przypadku tak złożonej zmiany dobrze by było się w temat zagłębić trochę bardziej, bo można sobie nie zdawać z wielu rzeczy nawet sprawy. Co nie znaczy, że samo w sobie proponowanie jest złe! Tylko może trochę delikatniej i z mniejszą pogardą dla tego, co już zostało stworzone. Czyli tak - uważam, że nawet dwudniowy gracz ma prawo skrytykować system, ale może to zrobić delikatniej.

No i w dużym stopniu zgadzam się z Neiem, chociaż też nie całkiem. Tzn ja właśnie traktuje to forum bardzo jak miejsce do pisania, a nie do nabijania punktów, ale jednocześnie chciałabym, żeby te kuferki chociaż względnie świadczyły o różnicach między postaciami. No ja mam niezmiennie największy problem z różnicami między dorosłymi, doświadczonymi czarodziejami i przede wszystkim, nauczycielami, a uczniami. No i generalnie myślę, że ograniczenie nabijania punktów w ilościach hurtowych wyszłoby forum na dobre.
Powrót do góry Go down

Cassian Therrathiel
Cassian Therrathiel

Nieokreślony

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyPon Sie 19 2019, 19:53

@Heaven O. O. Dear
1. Chyba nie do końca zrozumiałaś moją wypowiedź. Nie wyjdzie na to samo - wprawdzie utnie możliwość i nowym, i starym, ale Ci starzy już kupę punktów w ten sposób zdobyli, więc nowym będzie trudno to nadrobić, przez brak takich możliwości. Trudno tu mówić o proporcjonalności, chyba, że skasowalibyśmy punkty zdobyte w celach z przeszłości, ale to byłoby po prostu nie fair.

2. Już napisałem wyżej, ale powtórzę - myślę, że Lysander jest słabym przykładem na wytknięcie wad tego systemu, bo zwyczajnie stworzyła go osoba, która raczej dba o logikę w fabule. A trudno wątpić w wycieczki personalne skoro użytkownik rzuca w postać chamskimi odzywkami na czacie, a tu pisze jakieś chamskie teksty o dziwce w postaci Grindewalda. Niemniej jednak nie mnie to oceniać - w tej kwestii powinna wypowiedzieć się autorka postaci, chociaż ja na jej miejscu poczułbym się personalnie zaatakowany.

3. Nazwałem temat wojenką, głównie ze względu na brak kultury, więc bardzo mnie dziwi wytykanie mi tego, skoro sama w swoim pierwszym poście nawet nie zwróciłaś uwagi na to w jaki chamski sposób została napisana wypowiedź Elazara. Twierdzenie, że "trzyma się ona w jakichś granicach dyskusji" jest dużym nadużyciem, bo osoba, która zapoczątkowała tę rozmowę już od początku postawiła standardy dyskusji na poziomie rynsztoku.

4. Gracz może krytykować system będąc na forum trzy dni, nie musi krytykować systemu delikatnie, bo nie o to chodzi, ale niech się do tego przygotuje, zagłębi w system, żeby zrozumieć dlaczego coś funkcjonuje na takich zasadach, a nie zaczyna od chamskiego ciśnięcia na czacie, żeby później nabazgrać posta bez kultury i wymyślić coś co zupełnie nie ma przełożenia na dany typ forum (tu nie będę się zagłębiać, bo @Neirin Vaughn wszystko dokładnie wyjaśnił). Gdyby nie roszczeniowa i bucowska postawa rozmówcy to w życiu bym się tak nie pieklił, nawet jeśli się z nim nie zgadzam.

5. Dla mnie jest wyraźna różnica między high-quality wątkami pasujacymi do celów (takie powinno się nagradzać, bo dodają jakości forum i bynajmniej nie pasują do "nabijania punktów w ilościach hurtowych"), a napieprzaniem jednopostówek, które nic do fabuły nie wnoszą (chociaż nawet tego bym nie ograniczał). Sam nie nabijam punktów, bo nie mam na to czasu i ochoty, wolę skupić się na fabule, ale odnoszę wrażenie, że takie próby hamowania zdobywania ich są próbą podcięcia skrzydeł osobom, które mają na to czas i ochotę.
Powrót do góry Go down

Heaven O. O. Dear
Heaven O. O. Dear

Student Slytherin

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyPon Sie 19 2019, 20:18

1. Zrozumiałam wypowiedź, ale dalej się z tym nie zgadzam. Nowi i tak nie mają szansy dobić do starych graczy jeżeli będą mieli taką samą aktywność jak oni. Dalej uważam, że jeżeli obojgu obetnie się możliwość zdobywania punktów na czymś - nic to nie zmieni.
2. Nawet jeżeli język wypowiedzi nie jest zbyt fajny, to nadal nie widzę tutaj personalnego ataku. Pomijam, czy Lys jest dobrym przykładem problemu (moim zdaniem w sumie jest), ale podtrzymuje, że jak dla mnie z wypowiedzi Elazara jasno wybrzmiewa, że jest tylko przykładem, a nie winnym. Naprawdę z żadnej strony nie mogę się doszukać innego wydźwięku tutaj, nawet jeśli wypowiedź mogłaby obyć się bez wtrąceń, to te wtrącenia nie atakują gracza w żadnym stopniu.
3. Uważam, że trochę przesadzasz i chociaż mam zastrzeżenia do tonu wypowiedzi Elazara, to nie uważam, żeby aż tak przesadził, żeby nazywać to poziomem rynsztoku ._.' Zresztą nie ukrywam, że moim zdaniem, odpowiedzieć dalej można było milej. Zwłaszcza, że mimo wszystko wydaje mi się, że autor nie chciał wcale nikogo urazić, nawet jeśli mu się to udało. Po prostu jak na moje oko "obrona" była nieadekwatna do "ataku".
4. Z tym się generalnie zgadzam, chociaż samego rzucenia pomysłu bym nie linczowała nawet, jeśli świadczy o nieznajomości forum. Wystarczy po prostu napisać, że nie bo - to i to. Nowy gracz może sobie nawet nie zdawać sprawy, że przegapił taką i taką kwestię, zresztą to też nie skreśla jego pomysłu całkowicie. Domyślam się, że tutaj problemem była nadmierna pewność siebie przy rzucaniu takiej propozycji po chwili na forum, no ale nadal uważam, że na samą propozycję wystarczy odpowiedzieć "nie, ponieważ", a nie bulwersować się, że ktoś ma za małą wiedzę o forum, żeby proponować. To po prostu może płoszyć innych nowych graczy, nie takich pewnych w tym wszystkim.
5. Okej, tutaj może się niejasno wyraziłam. Nie chodziło mi o to, że ludzie, którzy realizują cele, czy zgłaszają się po punkty za wątki, robią to tylko dla punktów. Po prostu uważam, że nie powinno być za to punktów i tyle, bo wysokiej jakości wątki dalej pisze się dla przyjemności. Nie widzę celu w tym, żeby były za to punkty. Tylko o to chodzi.

Czyli w sumie, moim zdaniem wypowiedź Elazara została napisana w niefajny sposób, ale odpowiedź na to też mi się nie podoba. Zwłaszcza, że w pierwszym wypadku jestem skłonna uwierzyć w brak złych intencji. No i personalne wycieczki są mocnym naciągnięciem, bo właśnie gracz jest kompletnie nowy i nikogo nie zna, więc trudno mu coś w tej kwestii zarzucać. To mnie tylko utwierdza w tym, że postać była przypadkowym przykładem, a nie celem ataku.
Powrót do góry Go down

Neirin Vaughn
Neirin Vaughn

Student Hufflepuff
C. szczególne : Oparzenia: noga(P), pół lewej, część torsu, wew ręki(P). Blizny: w poprzek gardła, 3 na piersi, 4 na nodze(L). Porażenie prądem: wew dłoni i przedramienia (L).

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyPon Sie 19 2019, 21:05

Heaven napisał:
1. Zrozumiałam wypowiedź, ale dalej się z tym nie zgadzam. Nowi i tak nie mają szansy dobić do starych graczy jeżeli będą mieli taką samą aktywność jak oni. Dalej uważam, że jeżeli obojgu obetnie się możliwość zdobywania punktów na czymś - nic to nie zmieni.
Matthew Alexander - w kilka miesięcy przekroczył 100 pkt w uzdrawianie, acz zaczął mając trochę w kuferku.
Neirin - zacząłem nim mając 0 w kuferku i w pół roku bez dużego wysiłku dobiłem do 47 pkt w uzdrawianie.
Franklin - obecnie ma 70/ponad 70 w miotlarskie, a to nadal relatywnie świeże konto, w dodatku któreś z kolei w wydaniu Bri.
Nessa - bardzo szybko przekroczyła 100 pkt z transmutacji, o ile się nie mylę, to w niecałe pół roku.

Przykłady prawdopodobnie mógłbym mnożyć, bo przez ten czas, co mnie na forum nie było, mogło się pozmieniać. To jest to, co pamiętam i kojarzę na okres kwietnia/maja. Ot. Pierwsze nicki i postacie, które bardo szybko osiągnęły bardzo wiele - tak wiele, że aż niektórych trzeba było ograniczyć i wyznaczyć limit samonauk na miesiąc. Tak czy inaczej - chcieć, to móc. Nowi również szybko mogą nadrobić, jeśli będą grać aktywnie, bo wiele starych osób ma kuferki nabite po prostu będąc i pisząc rekreacyjnie. Punkty same wpadają. Acz jeśli komuś mocno zależy na pokazaniu, jak jego postać jest wspaniała i ma zapał do uczenia jej różnych rzeczy, po paru miesiącach już to będzie widać.

Co do całości pomysłu jestem neutralny. Ni mnie ziębi, ni grzeje. Może jutro jak przemyślę, to się wypowiem.

Heaven napisał:
3. Uważam, że trochę przesadzasz i chociaż mam zastrzeżenia do tonu wypowiedzi Elazara, to nie uważam, żeby aż tak przesadził, żeby nazywać to poziomem rynsztoku ._.'
Od siebie dodam tyle, że język wypowiedzi bardzo wpływa na odbiór wiadomości przez innych. Nawet najgłupszy pomysł, jeśli przedstawiony został kulturalnie, nie spotka się z krytyką, a jedynie łagodnym naprostowaniem i odmową. Podejrzewam, że gdyby Elazar użył innego słownictwa i/lub inaczej zredagował swoją wypowiedź, Cass kulturalnie by wyjaśnił niedopatrzenia w jego pojmowaniu forum. Ja osobiście jestem osobą, która ma sporą tolerancję na przekleństwa (plus samej rozmowy na sb nie znam), zatem mnie to aż tak nie rusza. Niemniej trzeba pamiętać, że pisze się do szerokiego grona odbiorców, w dodatku nowego grona, które jeszcze nie zna Elazara. Kultura i poziom wypowiedzi przedkładają się na to, jak Elazar odebrany zostanie przez otoczenie. Jeśli pierwszy jego post przesiąknięty jest przekleństwami, różne osoby mogą odebrać to w różny sposób.
Śmiem zasugerować, że to nie my odstraszamy Elazara swoją krytyką jego pomysłów, tylko Elazar sam zaprezentował siebie poziomem swojej wypowiedzi.

Heaven napisał:
wystarczy odpowiedzieć "nie, ponieważ", a nie bulwersować się, że ktoś ma za małą wiedzę o forum, żeby proponować.
Wyobraźmy sobie, że postanawiasz zabrać się za siebie i idziesz pierwszego dnia na siłownię. Koło południa, bo nie spieszy Ci się, chcesz się tylko rozeznać. Widzisz większość maszyn zajętą przez osoby z pokaźną muskulaturą, które były na siłowni od 9 rano, bowiem taka jest rutyna ich work-outu. Co robisz?
A. Patrzysz i pytasz, czy ktoś kończy ćwiczenia, zaprzyjaźniasz się z ludźmi, może ktoś Cię wprowadzi, pokaże, jak się ćwiczy i staniecie się buff buddies, a jeśli po tygodniu dalej będziesz mieć problem znaleźć miejsce, bo maszyny są zbyt oblegane, sugerujesz grzecznie kierownikowi siłowni wprowadzenie zmian.
B. Przejawiasz swoje obawy kierownikowi, że nie znajdziesz miejsca do ćwiczeń i nie wyrobisz odpowiedniej muskulatury, kulturalnie tłumacząc, że większość maszyn jest zajęta cały dzień i może by wprowadzić zmiany.
C. Idziesz do kierownika i mówisz mu, że trzeba wprowadzić ograniczenia godzinowe korzystania z maszyn, bo dostajesz wylewu, jak widzisz tak nakokszonych gości, którzy z Pudziana zrobiliby swoją dziwkę.
Widzisz różnicę między każdym z tych podejść? Bo ja owszem. W A i B kierownik może wyjaśnić, że każdy bawi się, jak chce, albo może rozważyć Twoje sugestie i zmiany wprowadzić. W C może albo Cię uspokoić i wyjaśnić, czemu zmian nie wprowadzi, albo zjechać za przekleństwa. Odbiór pomysłu i Twojej osoby w zupełnie nowym środowisku zależy od tego, jak się zaprezentujesz w tym środowisku.

Zaznaczam jednak raz jeszcze - nie ograniczam nikogo, niezależnie od jego stażu na forum. Zależnie jednak od owego stażu osoba winna wykazywać się samoświadomością wkroczenia na nowe forum, które egzystuje od 9 lat. Jak to Cass ujął, niektórym wstyd by było chcieć tak drastycznie wywracać mechanikę forum pod siebie i chcieć równie agresywnie zmieniać system. Rewolucje na miarę nowego systemu punktowego wymagają znajomości forum oraz tego, jak ono działa. Czy jest to możliwe. Czy sprawdzi się w praktyce. Bo tej praktyki tu zabrakło.
Nawet, jeśli Elazar zrobił to z chęci poprawy grywalności, ulepszenia mechaniki, czystej dobroci serca, pomocy - wszak wymyślił bardzo dużo i wyżej zostało to ocenione jako dobre - odbiór byłby drastycznie inny, gdyby zrobił to łagodniej.

Głos
Powrót do góry Go down

Heaven O. O. Dear
Heaven O. O. Dear

Student Slytherin

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyPon Sie 19 2019, 21:20

Jeśli chodzi o te punkty, to tak, wiem, że można dobić będąc nowym graczem, chodziło mi raczej o to, że przy tej samej aktywności co osoba z większym stażem jej nie przebijesz, a nie że generalnie nie masz szans. Dlatego po prostu ta zmiana nic by moim zdaniem w tym kontekście nie zmieniła. Chodzi mi o to, że nowy i starszy gracz ma dokładnie takie same możliwości rozwoju. Jeżeli jakąś się zabierze - jedni i drudzy ją stracą. Czyli nie będzie przez to ciężej nabijać punktów nowym, tak obiektywnie na to patrząc. Będzie ciężej w stosunku do postaci, które stanęły i się nie rozwijają, albo rozwijają się wolniej, ale nie tak obiektywnie w przypadku tak samo rozwijających się dwóch postaci.

A jeśli chodzi o resztę, to wszystko spoko i ja się z tym wszystkim zgadzam. Po prostu mówię, że nie zauważyłam tutaj osobistych ataków i nie podoba mi się zarówno wypowiedź Elazara jak i odpowiedź na to Cassa. No i mówiłam, że nie chodziło mi o odstraszanie Elazara, tylko generalnie, że takie podejście może odstraszać nowych graczy do dodawania pomysłów. Przecież sama powiedziałam, że nie podoba mi się ten ton wypowiedzi i słownictwo, po prostu uważam, że odpowiedź to duża nadinterpretacja tego co on chciał przekazać. Nie staje murem za Elazarem, najzwyczajniej w świecie twierdze, że reakcja była przesadzona, bo myślę, że on nie miał złych intencji a przede wszystkim nie chciał nikogo osobiście atakować. Mogę się oczywiście mylić, po prostu ja to tak rozumiem.
Powrót do góry Go down

Cassian Therrathiel
Cassian Therrathiel

Nieokreślony

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyPon Sie 19 2019, 21:54

W sumie @Neirin Vaughn powiedział dużo rzeczy o których ja myślałem i zgadzam się z postem, ale jednak dorzucę kilka słów:
1. Mają szansę, bo starsi gracze przebrnęli już przez większą część celi, wykazują też mniejszą aktywność na lekcjach, bo zwyczajnie nie mają już tyle czasu i entuzjazmu. Owszem - doganianie ich jest już teraz dużym wyzwaniem, jednak bez dodatkowych możliwości zdobywania punktów staje się praktycznie niemożliwe.
2. Chyba muszę podpytać Lysa osobiście (bo podejrzewam, że jako mod nie może się tu wypowiadać na temat własnej postaci) przede wszystkim o uzasadnienie fabularne takiej punktacji (bo jestem pewien, że to nie fanaberia), skoro uważasz, ze to dobry przykład. Nie wspominałbym na ten temat, gdybym nie miał pewności, że daną osobę mogło to urazić.
4. Ależ ja się nie zbulwersowałem - każdy gracz może mieć propozycje, ale uważam, że do takich kwestii należy podchodzić merytorycznie, niezależnie czy jest się na forum jeden dzień czy pięć lat. Nie bulwersowałem się brakiem stażu na forum, a chamskim podejściem i najazdem. Ja sam na każdy punkt zaprezentowany przez Elazara odpowiedziałem tak jak mówisz "nie, ponieważ" - oczywiście był w tym zarzut, że wypowiedź nie jest merytoryczna, niemniej jednak każde moje podważanie pomysłu zostało szeroko uzasadnione, więc absolutnie nie rozumiem do czego pijesz. Neirin słusznie zauważył, że moja lekko agresywna reakcja w odpowiedzi nie wzięła się znikąd, ja zaś sam uważam, że co innego przeklinać i okazywać brak szacunku w fabule, a co innego w dyskusji, która ma zmienić całe forum.
5. Rozumiem Twoje zdanie, wiem jednak, że w praktyce czasem życie przytłacza tak bardzo, że ciężko się zmotywować do skończenia wątku, czym łatwo zawieść drugą osobę, a punkty są swego rodzaju napędzeniem/motywacją.
Powrót do góry Go down

Elazar Grimm
Elazar Grimm

Uczeń Ravenclaw

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyPon Sie 19 2019, 22:56

@Cassian Therrathiel napisał:
Na początek: Raczej nie wypowiadam się w wojenkach na forum, bo wolę zużywać ten nieliczny czas, który mam na ciekawą rozgrywkę, a nie na pisanie elaboratów, jednak niejaki Elazar swoim postem szczególnie zalazł mi za skórę, postaram się napisać więc kilka względnie merytorycznych obserwacji/argumentów.

Fakt, że nie podoba Ci się styl wypowiedzi nie czyni całej dyskusji wojenką.

(więc wczorajsze nawoływanie na czacie po kilku godzinach od dodania posta, że modzi go jeszcze nie skomentowali świadczyło co najmniej o braku świadomości ile czasu zajmuje opanowanie pewnych spraw na dużym forum, jeśli nie o roszczeniowości)

Gdzie ty widziałeś nawoływanie moderacji do czegokolwiek? Wrzuciłem link na chb i zachęciłem wszystkich do wyrażenia opinii. Wszystkich, z wyszczególnieniem normalnych użytkowników, bo logiczne, że moderacja ma swoje rzeczy do zrobienia i wszystkiego na raz robić nie mogą.

W regulaminie chatboxa czytamy "Do innych graczy należy odnosić się z szacunkiem". Takiej wzmianki nie ma wprawdzie w regulaminie całego forum, ale moim zdaniem wzmianka o zakazie obrażania również robi pewną robotę. Jesteśmy na forum, powinniśmy przestrzegać netykiety, więc taki poziom dyskursu jaki przedstawiła osoba rozpoczynająca ten wątek nie powinien być w żaden sposób akceptowalny.

Nie widzę sensu tej wzmianki. Nikogo przecież nie obraziłem. Krytyka idei nie jest tym samym, co krytyka osoby(osób), która za nią stała. Czym innym jest stwierdzenie, że pomysł danej osoby jest "chujowy", a czym innym powiedzenie jej w twarz, że ona sama jest "chujowa". To logiczne i oczywiste.

Nie widzisz przecież żebym się wykłócał i bulwersował z tego powodu, że ludzie nie zgadzają się z moim pomysłem i uważają go za idiotyczny.

Pomijam już sytuację na czacie sprzed dwóch dni, bo to była totalna wiocha, ale już fragmenty znajdujące się w powyższym tekście ("ja wszystkie postaci mam równie głęboko". "ktoś taki mógłby sobie dupę wycierać brodą Dumbledore'a a z Grindelwalda robić swoją dziwkę", rzucanie wulgarnymi pejoratywami pokroju "chujowy" w dużych ilościach) nie powinny się znaleźć w tekście, który próbuje pozować na merytoryczny, gdyż świadczy nie tylko o braku szacunku do pracy moderacji, ale również do innych użytkowników.

No nie pominąłeś, bo to są dokładnie te same fragmenty. A mój tekst w żadnym wypadku nie próbuje pozować na merytoryczny, to luźna sugestia, którą można przyjąć, odrzucić, bądź przyjąć częściowo i zmodyfikować.

Niczym tak nie gardzę jak bucostwem, zadufaniem i chamstwem, a autor początkowego posta prezentuje wszystkie trzy cechy w wyjątkową bezczelnością.

Oh non.

Mi osobiście byłoby wstyd proponować przemeblowania całego forum bez odpowiednio zakrojonych poszukiwań i przejrzenia forum wzdłuż i wszerz, a tego bez wątpienia nie da się zrobić w kilka godzin. Sam Elazar swoim postem udowadnia, że nie zapoznał się z realiami forum, więc szczerze powiedziawszy ja proponuję najpierw  je zgłębić, a potem myśleć o rewolucjonizowaniu.

A mnie nie jest. Jak już wspomniałem, to sugestia, z którą można zrobić co się chce. Jeśli większość stwierdzi, że też jest debilna - nie widzę problemu.

@Elazar Grimm napisał:
Dotychczasowy system statystyk dawał na start graczom dwie możliwości: Być względnie kompetentnym z jednej dziedziny i chujowym z reszty, bądź być chujowym we wszystkich
Wystarczy podstawowa znajomość kanonu oraz przejrzenie spisu zaklęć (za 0 punktów są dostępne nie tylko najprostsze formuły, ale również takie średnio zaawansowane), żeby dojść do wniosku, że 0 punktów nie oznacza bycia (ładniej to ujmując) beznadziejnym, a co najwyżej przeciętnym (i myślę, że moderacja to potwierdzi).

Na to samo wychodzi. Gracz tworzący postać staje przed prostym wyborem: być uzdolnionym z jednej dziedziny i miernotą z reszty, albo podzieleniem punktów w taki sposób, że w kilku dziedzinach będzie trochę lepszy. Możliwość wyboru jest niewielka.

Chcę również położyć nacisk na to, że dawanie górnej granicy punktowej w pewnym momencie po prostu zamyka postaciom jakąkolwiek możliwość rozwoju. Istotniejsze (szczególnie w obliczu tego, że Elazar tak bardzo podkreśla urealnienie statystyk) jest jednak zauważenie tego, że nie ma czegoś takiego jak skończony poziom wiedzy czy umiejętności, na przykładzie realnego świata: Stephen Hawking (uznawany za jednego z najlepszych fizyków teoretyków na świecie) do końca życia bezustannie poszerzał swoją wiedzę często dochodząc do wniosków, że jego poprzednie twierdzenia były błędne, Michael Phelps (najbardziej utytułowany olimpijczyk, jeden z najlepszych pływaków na świecie) pobijał swoje rekordy i zdobywał kolejne medale, mimo iż w świecie sportu uważano, że nie jest on już w stanie dokonać niczego nowego. Ograniczenie możliwości zdobywania umiejętności konkretnym poziomem oznaczałoby, że dana osoba wie wszystko i już nie ma szans dowiedzieć się niczego nowego.

I tak i nie. Jeśli chce się urealnić system, to w tym wypadku zachodzi konieczność wyboru między daniem przyzwolenia na kokszenie i tworzenie dziwnych buildów w stylu (70/0 w innych statystykach, chociaż w to też wnika kwestia ilości punktów startowych i problem jest wielopoziomowy), a postawieniem w pewnym miejscu ogranicznika, który i tak można przebić w sensowny sposób, tylko trzeba się na to w jakiś sposób ukierunkować fabularnie.

Quinto // Punkty dla dorosłych
Tu trudno się nie zgodzić. Chociaż wbrew temu co pisze Elazar uważam, że istnieją opcje, żeby jako postać dorosła zdobywać punkty to jednak faktycznie, ze to co pisze @Emily Rowle to prawda – dorośli powinni otrzymywać więcej punktów na start.  Pomysł @Elijah J. Swansea dotyczący dawania dwóch punktów za ingerencje w pracy też brzmi bardzo fajnie.

No są, w postaci kursów chociażby. Tyle tylko, że to i tak jest niewiele warte, bo są one kosztowne, a uczniowie zdecydowanie większy przyrost punktowy mają na lekcjach. Za darmo.

Sexto // Wycieczki personalne
Ataki na jedną postać w poście Elazara, a także w ostatnich dniach na czacie (szczególnie w sytuacji, gdy ta osoba jest na nieobecności, więc ewidentnie robi się to za jej plecami, bez możliwości argumentacji czy obrony) są co najmniej niesmaczne. Pozwolę sobie oznaczyć tę postać z nicku (@Lysander S. Zakrzewski), aby przerwać ten niesmaczny łańcuszek obgadywania – człowiek z klasą jeśli ma do kogoś problem mówi mu to wprost, nie gdzieś po kątach i za plecami.

Ale popłynąłeś. Nie jest to żaden atak ani obgadywanie, tylko pokazanie problemu na przykładzie. Powtórzę się. Atak na ideę nie jest tym samym, co atak na człowieka. Swoją drogą, zabawne, że mówisz o klasie, a sam stosujesz pasywno-agresywne docinki.
Niestety pech chciał, że nie jestem wszystkowiedzący i nie wiem, kto w danej chwili jest na urlopie.

@Elazar Grimm napisał:
@Elazar Grimm napisał:
Jestem zdania, że te dwie wypowiedzi się wykluczają – z tego co mi wiadomo postać o której mówisz zrobiła „przekokszoną postać” właśnie na drodze długiej gry fabularnej.

Patrząc na to liczbowo i logicznie, to nie jest to przekokszona postać, a chodzący bóg.

Do wypowiedzi Neirina już się odniosę oddzielnie, bo jest długa i nie chce mi się przytaczać poszczególnych fragmentów, a sam post wyszedłby cholernie długi.

Zgodzę się z tym, że mam rpg'owy i liczbowy punkt widzenia, który może nie pasować do ogólnego sposobu działania forum, i ogólnie do niczego tutaj nie pasować, ale przedstawię Ci teraz swój punkt widzenia.
Wchodzę w temat z kuferkami. Czytam.

Cytat :
Ma to na celu zlikwidowanie postaci przesadnie uzdolnionych - wszakże by powiedzieć, że ktoś jest z czegoś naprawdę dobry, musi mieć w owym zajęciu minimum 15 punktów (uczeń/student) - 30 punktów (dorosły).

I myślę sobie: "Chujnia. Skoro 30 to już poziom elitarny dla dorosłych, a tu taki ogrom uczniów ma po 50 w górę, to coś tu matematycznie nie pasuje".
Ty wiesz, że punkty dla uczniów i dorosłych traktowane są oddzielnie, jak i zapewne wielu innych graczy, ale ja nie wiem, bo nie mam skąd. Nie ma o tym żadnej wzmianki w regulaminie kuferkowym. Gdyby znalazła się tam tak banalna rzecz, która wyjadaczom jest znana, a nowym nie, bo nie mają takiej możliwości, żeby wiedzieć, to może i całego tego tematu by nie było, bo stwierdziłbym "Aha, no spoko, muszę na to spojrzeć inaczej".

Dobrym pomysłem byłoby zaznaczenie tego w tym temacie, bo na przyszłość uniknie się bezsensownych dyskusji.

Ostatnia kwestia czyli pojedynki.

Faktycznie, widzę że mógłby być problem i zastój, gdyby to zostało rozwiązane w taki sposób, ale i tak jestem zdania, że można je rozwiązać inaczej niż obecnie. System zaproponowany przez Emily na chb z modyfikatorami zależnymi od różnicy umiejętności pomiędzy postaciami wydaje mi się spoko, ale i tak pojawia się teraz problem, bo skoro statystyki uczniów i dorosłych traktujemy różnie, to jak to połączyć w jedną całość?

Tyle ode mnie. Do wszystkiego się nie odniosę, bo musiałbym całą noc siedzieć nad tym postem, a myślę że i tak większość rzeczy została wyjaśniona.
Powrót do góry Go down

Leonel Fleming
Leonel Fleming

Mieszkaniec Hogsmeade
Wzrost : 179 cm
C. szczególne : blizna po lewej stronie żeber
Galeony : 284
Dodatkowo : oklumencja
  Liczba postów : 385
http://www.czarodzieje.org/t17243-leonel-fleming
http://www.czarodzieje.org/t17251-leonel-fleming#482709
http://www.czarodzieje.org/t17250-leonel-fleming#482708
http://www.czarodzieje.org/t17245-leonel-fleming

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyPon Sie 19 2019, 23:40

Nie chcę za bardzo wchodzić w kłótnie, więc od razu do rzeczy przejdę.

Statystyki
Sama forma statystyk i ich nazewnictwo (15 dla uczniów i studentów i 30 dla dorosłych jako próg "bycia w czymś dobrym") jest w porządku. Jak już zostało powiedziane, z jednej strony progi te nie są zbyt wysokie, żeby nowe postaci miały też swoją szansę. Z drugiej zaś, statystyki są w pewnym sensie umowne i nie ma żadnych przeszkód, by ktoś, kto chce być lamą z zielarstwa nią był, mimo że nabił te punkty gdzieś po drodze - bo właśnie na czaro wiele punktów się zdobywa po drodze i o tym warto pamiętać.
Tak samo też 0 nie oznacza miernoty ani beztalencia, a raczej przeciętność. Czyli dostajemy postać przeciętną we wszystkim, a potem się możemy własnie ewentualnie bawić w rozwój albo umowne jej ogłupianie.

Ograniczenia w rozwoju
Jestem totalnie na nie. Nie powinno się ograniczać czy w ogóle jak w tej propozycji hamować rozwoju gracza. Jak taki gracz wbije maxa, a lubi zbierać punkty, to po prostu będzie mu się nudziło. Specjalizacje może jeszcze miałyby sens, ale na pewno nie w przypadku, gdy wybrać można jedną. Jest tyle dziedzin i wiele z nich się wzajemnie ze sobą łączy, że jeśli bym w ogóle o specjalizacjach myślała, to dałabym raczej ze 3. Ale według mnie to jest niepotrzebne komplikowanie sprawy tylko.

Punkty na start i za ingerki
Wielkie ZA, jeśli chodzi o zwiększenie pułapów bazowych punktów dla dorosłych, a także punktów z ingerek do 2. Jak już zostało przez wielu wspomniane, punkty postaciami dorosłymi zbiera się nieporównywalnie trudniej, więc byłaby to dobra rekompensata.

Punkty za cele i inne bzdety
Może ich nie być, ale jak bodaj Cassian wspomniał: te, które już są powinny zostać, bo jeśliby je usunąć, to właśnie należałoby też pousuwać punkty ludziom, którzy zdobyli za nie nagrody. Nie byłoby to fair, że jedna postać w poniedziałek jeszcze zdobędzie, a druga w środę już nie. Wbrew pozorom to jednak coś zmienia (szczególnie u dorosłych, którym punkty trudniej zdobyć), a dogonienie postaci ze sporym stażem nie jest wcale niemożliwe, a jedynie niezwykle trudne. Dlaczego nie jest niemożliwe? Bo wielu nowych graczy jest np. o wiele bardziej aktywnych niż tamte postaci. A poza tym, nowi gracze mogą nawet nie tyle chcieć takie postaci dogonić, co choćby zniwelować różnicę punktową.
Ja tam zresztą nie widzę przeszkód, żeby punkty za takie rzeczy były. Wstawienie postów na wizbooka to może nie jest wielka filozofia, ale ktoś zwrócił uwagę na to, że dobrze napisany wątek pod cel jest nieraz o wiele lepszy i wymaga więcej wysiłku niż taka jednopostówka, a za nią przecież też można punkt zdobyć. Dawanie innych możliwości rozwoju nie jest złe, szczególnie że na czaro ich nie ma aż takiego multum, nadal punkty nie lecą w jakimś błyskawicznym tempie, więc nie zaburza to jakoś systemu.
Zgodzę się jednak, że takie rzeczy nie mają ścisłego związku z rozwojem postaci, więc jak większość będzie za ich zlikwidowaniem, to też mogę się pod tym podpisać. Tylko właśnie z taką uwagą, że to co już jest, jednak powinno zostać, bo usunięcie obecnych celów czy hd byłoby niesprawiedliwe wobec innych graczy.

Różnice między postaciami i moja propozycja
Nie da się. Po prostu się realnie nie da zmienić systemu tak, żeby nagle nauczyciele byli lepsi w tych kuferkach od uczniów, czy dorośli od studentów itd. Poza tym jak dla mnie, nie ma to większego sensu. Coś w tym jednak jest, że dla nowego spojrzenie na kogoś, kto ma tych punktów np. 120 (zostańmy już przy tym przykładzie) czy więcej jest lekko demotywujące i te różnice chyba nie powinny być aż tak drastycznie widoczne. Na chb padł taki pomysł, żeby od pewnego progu, np. 30 (albo 50?) punktów za kolejne punkty do danej statystyki płacić podwójnie.
Przykład: mam 30 z OPCM, to żeby wbić 31 wydaję 2 punkty, a nie 1.

^ I prawdę mówiąc ja bym tylko tutaj widziała rozwiązanie. Minusy są jednak takie, że byłby to ogrom roboty, bo kuferki wymagałyby przeliczenia, a ponadto MG, którzy dodają punkty musieliby patrzeć czy ktoś ma ten próg w kufrze już osiągnięty czy nie. Również stwarzałoby to problem z punktami do dowolnej kategorii, choć nieco mniejszy - w tym przypadku gracz w upomnieniach musiałby już po prostu wybierać od razu do czego chce dane punkty wrzucić.
Co taka zmiana miałaby na celu? Faktyczne różnice w punktach między postaciami nadal by istniały, wysiłek włożony przez wieloletnich i aktywnych graczy zostałby zachowany, ale jednocześnie różnica np. 20 i 60 punktów a 20 i 120 punktów mniej by straszyła nowych graczy. Poza tym fabularnie widać by było tez większy wysiłek w rozwoju postaci (droższe statystyki na wyższym poziomie) i uniknęlibyśmy takich ogromnych liczb.

Pojedynki
Totalnie nie widzę pojedynków bez udziału kostek. Storytelling jest w porządku, ale nie ma MG w pełni bezstronnych + nie ma opcji, by nie pojawili się gracze niezadowoleni z takiego prowadzenia. Według mnie kostki są przynajmniej obiektywne i ja uważam, że znacznie lepiej jest, jeśli to MG jest dodatkiem do kostek, a nie odwrotnie. Oczywiście nazywam MG jako dodatek wyłącznie w kontekście systemowym, samego rozstrzygnięcia problemu czy właśnie atak się udał chociażby, bo storytellingowo to nadal MG jest przecież królem i tworzy całe tło fabularne itd. Wcale na zastosowaniu kostkowym MG nie cierpi, a za to kostki dają mu wiele korzyści. Nie będzie dzięki nim tak często posądzany o stronniczość czy niesprawiedliwość a poza tym jak ktoś już wspominał - kostki ułatwiają mu pracę.

Poza tym chyba nikt na to nie zwrócił uwagi, ale kostki dodają uroku, bo kto nie lubi elementu losowego? Jak od razu wiesz co jest grane, to jaka z tego zabawa? Właśnie to jest fajne, że nie wiesz czy kulniesz i sobie złamiesz rękę, czy może znajdziesz milijon galeonów. W pojedynkach ten element losowości też jest ok, bo może coś zaskoczyć. Gdyby królowały np. same statystyki, to przy dużej ich różnicy od razu znałoby się wynik walki i odbierałoby to jakąkolwiek przyjemność z rozgrywki. Za to przy pojedynku prowadzonym przez MG minusy wskazane już zostały powyżej i przeze mnie, i przez innych.
Także przejdźmy do pojedynków:

Pojedynki - moja propozycja
Fakt jest jednak taki, że o ile losowość jest świetna, tak nie powinna być też przesadna. I tutaj ewentualnie bym się zgodziła, że statystyki z kuferka, zwłaszcza w pojedynkach czy quidditchu, powinny mieć większe znaczenie. Także ja tu tylko dodam od siebie taką oto propozycję na system pojedynkowy:

Przed pojedynkiem zwróciłabym uwagę na różnicę w używanych przez graczy statystykach i dodała za nią odpowiedni modyfikator (różnica 10 punktów - 1, 20 - 2 itd.)
Przykład: gracz A atakuje jakimś zaklęciem transmutacyjnym (i ma 45 punktów z transmy), a gracz B broni się Protego (mając 18 punktów z opcm).
W tej turze dodalibyśmy więc graczowi A +2 do wyniku z kości, bo różnica między statystykami graczy wynosi 27 punktów.
^ Taka propozycja zdecydowanie zwiększyłaby rolę statystyk, bo przerzuty często nie dają postaci zupełnie nic. Szczególnie, jeśli wykonać można tylko jeden i trzeba już przerzucony wynik uwzględnić, nawet jeśli jest słabszy. Jak pojedynek trwa ze trzy tury, to postać z tymi 120 punktami właśnie w ogóle nie korzysta ze swoich punktów, bo nie ma po prostu jak.

Przy takim systemie zmieniłabym tylko kość na k10. Dlaczego? Bo miło byłoby uwzględnić te statystyki, ale szkoda byłoby też zrezygnować z elementu losowości całkowicie. Nieraz do postaci o wiele słabszej los się może uśmiechnąć, a postać potężniejsza może mieć pecha. Za to na k6 przy sporej różnicy punktów postać słabsza nie miałaby już żadnych szans i nie mogłaby na ten łut szczęścia liczyć.

PS Gdyby zmienić te statystyki tak, że płaciłoby się powyżej jakiegoś progu podwójnie, to może wtedy nawet pasowałaby k6, bo od razu spłaszczyłyby się różnice w statystykach.

^ Oczywiście ta powyższa propozycja jest mocno wstępna i musiałabym ją przetestować na kilku takich przykładowych pojedynkach, ale jest to jakiś zarys, którym chciałam się podzielić. Gdyby było zainteresowanie, to wtedy mogę wejść w temat głębiej i porobić takie testy, żeby sprawdzić która kość by pasowała i jakie wartości modyfikatorów.

PS 2 Jeśli mój post jest napisany chaotycznie, to z góry przepraszam. Pora już dosyć późna ;)
Powrót do góry Go down

Harriette Wykeham
Harriette Wykeham

Student Gryffindor
C. szczególne : opuchlizna na połowie twarzy, za duży, powyciągany wełniany sweter na grzbiecie, łańcuszek z obrączką na szyi

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyWto Sie 20 2019, 00:06

Dobra, to teraz ja o statach.

W kwestii samej potrzeby zmiany.
Mi osobiście obecny stan rzeczy nie przeszkadza, a do ego przemawia za nim fakt, że działał przez 9 lat, wiec mimo, ze idealny nie jest jakoś forum w kupie się trzyma. Z drugiej strony, nie wiem, czasy się zmieniają, potrzeby graczy się zmieniają, a temat potrzeby zmiany mechaniki powraca, więc jestem na pomysły dość otwarta.

Co do propozycji @Elazar Grimm, to ja - po pierwsze - nie jestem pewna, czy ją rozumiem. Skoro wyjaśniło się już, że nie chodzi o ograniczanie postaci do posiadania wyłącznie jednej specjalizacji, którą wybierałaby przy tworzeniu karty, to kiedy i w jaki sposób wybiera się kolejne? Ja rozumiem to tak (jeśli źle to proszę poprawić), że dopóki ma się jedną dziedzinę w przedziale 30-50 (spec. I), to pozostałe można mieć wyłącznie, do 30. W momencie, w którym przekroczy się próg 50 (spec. II), to można jakąś kolejną cisnąć do 50. I tak dalej... O coś takiego chodzi?
W sumie nie wiem jak to ocenić, bo jeszcze tego nie rozumiem xD Ale tak jak ja to widzę, to trochę tak jest, tylko że bez górnej granicy. Każdy z nas mniej więcej wie, w czym specjalizuje się jego postać i pilnuje, żeby kuferek to jakoś z sensem przedstawiał.

Przede wszystkim zaś, myślę, że Twoja propozycja działa odwrotnie niż byś chciał. W tym momencie, to że ktoś ma 100+ punktów nie czyni go najlepszym magiem na świecie. Punkty w kuferkach są umowne. Weźmy na przykład onms. Lotta ma dwa razy więcej punktów od Hala, ale ja nie mam żadnych wątpliwości w kwestii tego, że jego wiedza ogólna jest większa, bo zajmuje się tym ze 40 lat dłużej. Myślę, że Lotta jest tego samego zdania. ale już na przykład ma z pewnością większe od niego doświadczenie ze smokami - z kuferka się tego nie dowiesz, tylko z całokształtu postaci. A ma przykład w drugą stronę - jeżeli na runach pojawi mi się ktoś z 15 punktami, ale będzie to najwyższa stata w jego kuferku (powiedzmy, ze jest nowy) i ten ktoś napisze, że od pierwszej klasy interesuje się runami, to ja nie wahając się uznam, że jest na mniej więcej tym samym poziomie co Etka i Bri, które mają z 50 pkt., bo chodzą na moje lekcje odkąd zaczęłam je robić.
Twoje rozwiązanie natomiast zakłada, że postać z daną ilością punktów jest na takim poziomie i koniec. Tak jak pisał... Neirin (chyba, bo mi się wszystko plącze), niektórzy lubią chodzić na lekcje z przedmiotów, z których ich postać jest beznadziejna i chcą żeby pozostała beznadziejna. Twój system im to uniemożliwia.
Nie uniemożliwia natomiast, tak jak ja to rozumiem, zostania geniuszem. Jeżeli ktoś zechce, to i tak dokoksi sobie do tej stówy. Ja się nawet nie starając specjalnie nastukałam Etce dwa lata temu ze 100 punktów łącznie wciągu niecałego roku, tylko dlatego, że miałam czas pisać. Także moim zdaniem w takiej sytuacji wystarczy stworzyć postać w pierwszej klasie i po jakimś czasie dość aktywnej gry, przed sumami jest się Grindelwaldem, nie dlatego, że tak uważa, albo, że jest to logiczne, tylko dlatego, że zasady forum tak mówią.

Jedyne do czego nie mam żadnego zarzutu, to ewentualne zwiększenie punktów na początek. Chociaż uważam, że wtedy na przykład wypadałoby może zrobić osobny próg na dostępność zaklęć dla dorosłych... chyba. Nie wiem, pewnie wyszłoby w praniu.

Mam nadzieję, że napisałam to z sensem, bo sama się plączę, w tym co mam w głowie.

Jeszcze się potem odniosę pewnie do ograniczania możliwości expienia, bo teraz już nie dam rady ;p

Powrót do góry Go down

Emily Rowle
Emily Rowle

Student Slytherin
Rok Nauki : VII
Wzrost : 1,60
C. szczególne : Czerwone usta, zawsze!
Galeony : 541
Dodatkowo : Prefekt fabularny
  Liczba postów : 789
http://www.czarodzieje.org/t15867-emily-rowle
http://www.czarodzieje.org/t15874-emily-rowle?highlight=Emily+Rowle
http://www.czarodzieje.org/t15996-sowa-emily-felicja#436128
http://www.czarodzieje.org/t15872-emily-rowle

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyWto Sie 20 2019, 11:46

Generalnie jak już tak trzymamy się tak tych celów, to okej, może one powinny zostać, skoro inni mieli okazję je zrealizować. Można po prostu nie dodawać nowych i obciąć właśnie możliwość zdobywania punktów po prostu za wątki czy inne, drobniejsze, niezwiązane z daną dziedziną rzeczy. Może wtedy to byłoby bardziej sprawiedliwe. Chociaż moim zdaniem nie jest to jakieś super konieczne i ograniczenie tego tylko do galeonów nie byłoby znowu takie krzywdzące, ale rozumiem, że dla kogoś może być.

Bardzo popieram pomysł Leo odnośnie utrudnionego zdobywania punktów od pewnego progu. To chyba jeden z lepszych rozwiązań na to, żeby ułatwić nowym graczom dobijanie do tych bardziej doświadczonych. No ale niestety faktycznie jest trudne do zrealizowania technicznie i trzeba by było nad tym sporo posiedzieć, ale sam w sobie pomysł jest super. Nie zgadzam się, że nie da się zatrzeć tych różnic między dorosłym graczem a uczniem, bo właśnie rozdanie większej ilości dorosłym mogłoby temu częściowo zapobiec. Tzn jasne, te różnice w stosunku do starych-młodych graczy dalej będą, ale może już trochę mniejsze.

Jeżeli chodzi o jedynki to zgadzam się całkowicie z Leo. Całkowite wyeliminowanie losu byłoby trochę nudne, ale forma przerzutów też nie wydaje mi się najlepsza. Generalnie, nie tylko na pojedynkach, ale w ogóle na lekcjach i przy różnych okazjach w których korzysta się z kostek. Rozwiązanie Leo bardzo mi się podoba i trochę przypomina coś, o czym kiedyś mówił @Neirin Vaughn i może będzie chciał też tu podrzucić, bo wydawało się naprawdę fajne. Jeśli nie, to wybacz, że tak nawołuje bez uprzedzenia. Właśnie o to chodzi, żeby losowość była, ale żeby statystyki też się liczyły, bo w formie tych przerzutów, jakby nie patrzeć, dalej decyduje tylko szczęście. Po prostu daje mu się więcej szans, ale to trochę za mało.
Powrót do góry Go down

Harriette Wykeham
Harriette Wykeham

Student Gryffindor

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyWto Sie 20 2019, 15:32

Oke, to teraz o ograniczaniu expienia.

Uważam, że ograniczenie możliwości zdobycia punktu w ten czy inny sposób wcale się graczom nie spodoba. Nie tak dawno ograniczyliśmy ingery do jednej na dwa miesiące i wywołało to takie poruszenie, że nawet ludzie bez rang się pojawili, żeby wyrazić swoje oburzenie. Nikt się pewnie nie przyzna głośno, bo jakoś tak jest, że na tych, którzy expią patrzy się z góry, bo "gra się dla fabuły", ale fakt pozostaje faktem - niektórzy expić lubią. Ponieważ punkty są umowne, jak już wykazywaliśmy wcześniej i zdobywa sę je głównie dla własnej satysfakcji, więc osobiście nie widzę w tym nic złego, dopóki nie zaśmieca to forum. Dlatego na przykład byłabym faktycznie za zabraniam możliwości zdobycia punktów za propozycje do spisów, bo wcale nie trzeba nam nowych pozycji i lepiej, żeby propozycje wychodziły z faktycznej potrzeby, a nie dla punktów. Ale jakoś bardzo tego forsować nie będę, pewnie dlatego, że to nie ja muszę te propozycje weryfikować :P
Jeszcze się wypowiem co do zmiany galeonów na punkty. No niby jest to bez sensu, ale niech mi ktoś odpowie na bardzo ważne pytanie: po co są galeony? Jak się porobi kursy (a można zrobić wszystkie możliwe i potrzebne w miesiąc), kupi mieszkanie, skrzata i wszystkie sprzęty, które by się chciało mieć, to po pół roku gry potrzebuje się może z 50 galeonów rocznie na jakieś prezenty ewentualnie, które też do pewnej ceny można zawsze ogarnąć za darmo. Podatków nie ma, jedzenie jest za darmo, większość rzeczy jest za darmo. A hajsu dostaje się dużo. Jak ludzie będą mieli na kontach po kilka tysięcy niepotrzebnych galeonów, to nagroda pieniężna za konkurs nie będzie żadną zachętą do udziału.

I wrócę do pojedynków i przerzutów. Co do pierwszego, to uważam, że te ułożone przez Beatrice z moją drobną pomocą, są dobre i czapki z głów dla niej. Nie można przesadzić, żeby nie było tak, że granie pojedynków nie ma sensu, bo wystarczy ułożyć kuferkową listę. Przerzutów też bym nie demonizowała - w niektórych sytuacjach są dobrym wyjściem. Wykokszony kuferek powinien zwiększać szanse na powodzenie, a nie ją gwarantować. I to przerzuty zapewniają. Nie jestem za o na przykład za ograniczaniem w stylu, że można wykonać jeden przerzut na raz i z przyjemnością informuję, że w zasadach quidditcha już zostało to zmienione :)

Powrót do góry Go down

Neirin Vaughn
Neirin Vaughn

Student Hufflepuff

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptySro Sie 21 2019, 20:40

Emily napisał:
coś, o czym kiedyś mówił Neirin Vaughn i może będzie chciał też tu podrzucić, bo wydawało się naprawdę fajne. Jeśli nie, to wybacz, że tak nawołuje bez uprzedzenia.

Zapomniałem, że coś opracowywałem.
Ogólnie moja mechanika na lekcje bazuje mocniej na k20 lub trzech k6, bo są najbardziej zbliżone do dwudziestki.
Nie jest zbyt odkrywcza czy rewolucyjna, bo szukałem czegoś prostego, co sprawi, że kuferek zacznie mieć znaczenie na lekcji, ale nie będzie mocno problematyczne pod względem różnic w punktach - ktoś mając 50 pkt jest praktycznie bogiem, gdyby za każde 10 pkt dodawać 1 oczko do rzutu k6. Więc chciałem zrobić jeden schemat progów punktowych, mniej więcej taki:
3-6 tragicznie
7-10 - zadowalająco
11-14 - okej
15-18 - dobrze
19+ (możliwy tylko dzięki posiadanej już wiedzy) - idealnie/ponad poziom
Oczywiście wymaga to ustalania efektów w sposób rosnący i nie pozwala na zbytnią losowość, ale dostosowując ilość punktów za kuferek można całkiem przyzwoicie wyeliminować problem, że osoba mająca 5 pkt jest lepsza niż osoba mająca 55, bo przerzuty nic nie dały. Jeśli na lekcji jest niski poziom (0-15 pkt, przykładowo), można dawać 1 oczko za każde 5 pkt, co komuś dobremu pozwala już przeskoczyć cały jeden próg i zapewnia, że będzie miał przyzwoity wynik. A jeśli poziom jest wysoki, można dawać 1 oczko za każde 8 lub 10 pkt w kuferku. Zwiększenie puli kostkowej do łącznie 18 oczek z samych rzutów pozwala lepiej operować kuferkiem - bo spotkałem się z głosami, że mając tylko k6 niektórzy by byli zbyt op, gdyby im doliczać punkty i dlatego ludzie wybierają przerzuty. Przerzuty z kolei drażnią graczy, bo ich dobre postacie wypadają jak prymitywy, co różdżkę trzymają za zły koniec. k20/3k6 sprawiają, że kuferek gra istotną rolę, ale nie na tyle, by całkowicie przeważyć o wyniku rzutów. Acz jak mówiłem, to nic mocno odkrywczego ¯\_(ツ)_/¯

Acz skoro już tu jestem i aby nie tworzyć kolejnego tematu, podrzucę mechanikę quidditcha, którą można dopasować do pojedynków.
@Harriette Wykeham z pozdrowieniami dla Ciebie.

Bazuje ona na k10 lub obecnych na forum literkach, których jest 10 - A, B, C, D, E, F, G, H, I, J.
Bardzo prosto ją przedstawiając - każda literka/oczko na kostce odpowiada 10% szansy na powodzenie akcji, gdzie całkowite jej powodzenie występuje dopiero przy 70%. Ot. Masz powyżej 70%, rzucasz na bramkę. Masz powyżej 70%, bronisz. I tutaj bym ujmował już punkty w kuferku i punkty z eq jako dodatkowe procenty, więc mając pełny sprzęt, zaczynasz z 10% i musisz rzucić tylko 60% na kostce. Do dogadania, czy liczą się punkty 1:1 czy za każde pełne 10 pkt jest 10%.
Jak to by wyglądało w praktyce:
Gracz na pozycji ścigającego rzuca kostką k10 albo tymi literkami, co są na forum.
A - 10%
B - 20%
C - 30%, etc.
Gracz wyrzuca H, I lub J oraz nie ma ekwipunku - udaje mu się akcja. Rzuca na bramkę. W tym momencie gracz na pozycji obrońcy rzuca również tą samą k10/literką i również jest bidokiem bez ekwipunku. Jeżeli on też ma H/I/J - obrona się udaje.
Jeżeli obrona się nie uda: piłkę przejmuje ścigający tej drużyny.
Jeżeli obrona się uda: ja bym tutaj zrobił taki myk, że dwóch ścigających przeciwnych drużyn może zawalczyć o piłkę. Kafel został podany przez bramkarza, a podanie nie zawsze może się udać. Dwóch graczy z przeciwnych drużyn wówczas rzuca k10/literką i kto ma więcej, ten przejmuje piłkę. Nie jest to jednak obowiązek i można po prostu dać, że piłkę przejmuje ścigający, do którego podano.
Można tutaj obniżyć, że G, H, I, J oznaczają udaną akcję, aby nie było takiego dużego progu, ale 2/6 na obecnych kostkach to i tak 1/3 szansy na powodzenie - okolice 30%. Zatem H, I, J moim zdaniem jest dobrze.
Idąc dalej, obecne wyniki kostek można zachować:
A, B, C, D - oznaczają stratę piłki na rzecz przeciwnika
E, F, G - podanie do ścigającego własnej drużyny
H, I, J - rzut na bramkę
Czemu akurat 40% szans na stratę piłki? Już tłumaczę.
Ja jestem za tym, aby dodawać punkty z kuferków do procentów. Wiem, że to może być nie fair w przypadku osób, które akurat nie mają czasu lub nie cisną quidditcha, ale jednak jest to logiczne z punktu widzenia gry, by tym wyćwiczonym się większość rzeczy udawała. A jak nie całość punktów, to przynajmniej 50%. Z tego względu większość osób by miała już jakieś punkty na start, nawet z samym ekwipunkiem i 10% dostają z miejsca. Wobec tego mają i tak realnie tylko 30% szans na stratę piłki.
Zatem rzucasz literką, masz np. D. Masz cały sprzęt do gry oraz 30 pkt w kuferku, zatem D = 40%. 40+10 za sprzęt +30 za kuferek = 70%, akcja Ci się udaje. Teraz obrońca/pałkarz rzuca na tej samej zasadzie na powodzenie swojej akcji. I jeśli pałkarzowi się uda uzbierać 70%, to trafia Ciebie i przeszkadza Ci w Twojej akcji.

Znicz:
Aby było ciekawiej i bardziej realistycznie, polowanie na znicza zacząłbym od pierwszej kolejki meczu, ale rozbił je na trzy tury co 5 postów (ogólnie bym zachował te same odstępy postowe między akcjami poszczególnych pozycji).
- W pierwszej kolejne dwóch szukających rzuca na zauważenie znicza. Jeśli choć jeden szukający wyrzuci 70%, to zauważa znicz, ALE drugi szukające też go znajduje. Czy to sam błysk, czy zaniepokoiły go poczynania przeciwnika i się zorientował.
- W drugiej kolejce rzucają na dogonienie go - szukający ścigają się, kto pierwszy doleci do znicza. Kto ma więcej na kostce (włącznie z punktami za kuferek), przoduje w wyścigu.
- Trzecia kolejka - rzut na złapanie. Osoba będąca bliżej rzuca na złapanie znicza. Mając powyżej 70%, łapie go. Jeśli nie osiągnie progu 70%, rzuca drugi szukający. Jeśli żaden szukający nie złapie znicza, ten znika i znów muszą rzucać na dostrzeżenie go, zaczynając ciąg od nowa. Jedynie można uznać, że znicz nie odleciał aż tak daleko i w tym wypadku obniżyć próg "znajdowalności" znicza do 50%.

Losowe utrudnienia:
Zwiększenie progu z 6 do aż 100 pozwala na większą swobodę w dodawaniu tako pozytywnych efektów z kuferków, jak i negatywnych. Przykładowo MG narzuca pogodę, która wpływa na rzuty każdej osoby, jeśli jej nie przeciwdziałają.
Deszcz - każdy, kto nie ma gogli, traci 5 punktów procentowych ze swoich rzutów. Każdy, kto nie ma rękawic z cielęcej skórki traci 5 pkt procentowych ze swoich rzutów. Kto nie ma gogli i rękawic, traci 10 punktów procentowych.
Śnieżyca - każdy, kto nie ma koszuli, rękawic i gogli traci 20 pkt procentowych ze swoich rzutów.
Ostre słońce - każdy, kto ma na sobie pełen komplet przedmiotów traci 5 pkt procentowych w związku z przegrzaniem.
Kto oberwał raz tłuczkiem, w następnej kolejce może mieć -20% do rzutu ze względu na ból i oszołomienie. Jeśli oberwał dwukrotnie pod rząd tłuczkiem, może mieć -40% i musi trzecią kolejkę odpuścić (pisze za niego inny ścigający bądź MG).
Etc, etc.
Czyni to ekwipunek znacznie bardziej użytecznym niż tylko jako dodanie 1 pkt do sumy wszystkich oraz dotkliwiej każe, jeśli ktoś o nim zapomni. Oczywiście to nie jest jasne i mocne narzucenie, który efekt co daje. To tylko przykłady, a MG może w zależności od składu i stanu drużyny dowolnie żonglować efektami, by wyrównać rozgrywkę. Gryfoni grają z Krukonami? Whoops, złośliwiec ze Slytherinu wsypał Gryfonom swędzący proszek do strojów do gry i każdy Gryfon ma -10 za to, że ciągle myśli o podrapaniu się, a nie o grze = rozgrywka jest bardziej fair.

Niestety wiele sypie się przy postaciach nakokszonych, gdzie waham się, czy lepiej dać, że punkty z kuferka liczą się jako 50%, czy może dać, że postacie powyżej 40 pkt w kuferku rzucają dodatkową kostką k4/6. W jakim celu? Albo, ile sobie muszą odjąć, albo by określić, ile mogą dodać.
Dwa możliwe rozwiązania:
1 - dodajesz 0% z kuferka
2 - dodajesz 25% z kuferka
3, 4 - dodajesz 50% z kuferka
5 - dodajesz 75% z kuferka
6 - dodajesz 100% z kuferka

Druga wersja wymaga zapisku, że dodaje się max 40% z kuferka, a jeśli ktoś ma więcej niż 40 pkt w kuferku rzuca k4 i stosuje się do wyniku:
1 - tracisz 10%
2 - tracisz 20%
3 - tracisz 30%
4 - tracisz 40%
Te kostki byłyby oczywiście powiązane z wydarzeniami losowymi, w rodzaju nagłego porywu wiatru albo zderzenia z npc, co sobie gracz wymyśli.
Pierwsza opcja sprawia, że gracz może albo stracić cały swój bonus lub mieć doliczone np. 70% (w przypadku takiego Franka), a druga opcja sprawia, że gracz dokokszony może stracić swój bonus, ale gracz słabszy go zachowuje.
Trzecia opcja:
KAŻDY rzuca kostką, czy warunki gry pozwalają skorzystać z bonusu. Parzysta - pozwalają, nieparzysta - nie pozwalają. Tutaj wiele zależy od MG i tego, co Wy widzicie za prostsze rozwiązanie.

Pojedynki
A skoro już przy tym jesteśmy, to podobne reguły można wykorzystać do pojedynków. Powyżej 70% atak się udaje, ale gracz mający 100 w kuferku z zaklęć może bonus łatwo stracić.

Mam nadzieję, że jest dostatecznie czytelnie i w razie pytań chętnie odpowiem c:

Głos
Powrót do góry Go down

Louis Blackbourne
Louis Blackbourne

Student Ravenclaw
Wzrost : 186 cm
C. szczególne : tatuaże na całym ciele; czuć od niego dobrej jakości perfumy; wielka blizna na brzuchu; magiczna proteza prawej nogi
Galeony : 34
  Liczba postów : 187
http://www.czarodzieje.org/t16647-louis-james-blackbourne?nid=2
http://www.czarodzieje.org/t16839-blackbourne
http://www.czarodzieje.org/t16840-poczta-louis-a
http://www.czarodzieje.org/t16648-louis-james-blackbourne

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptySro Sie 21 2019, 22:43

Ja w sumie dużo od siebie nie powiem, nie będę wchodzić między wami w dyskusje, rzucę paroma słowami i przedstawię to co sam wymyśliłem I love you . Rework jak najbardziej potrzebny, chwała, że coś się dyskutuje w tym zakresie.
Choć nie zgodzę się z niektórymi twoimi propozycjami. Pojedynki muszę mieć mechanikę opartą na kostkach i na rpgach też to masz. Storytelling jest dobry do gry z MG i podejmowania decyzji, zaś do walk się nie sprawdzi. Byłby po prostu strasznie upierdliwy. Poza tym, przeprowadzanie takiej walki byłoby ciężkie do zrealizowania dla MG. Nie chce mi się tego zbytnio argumentować i pisać tak długie wywody jak wy, po prostu sądzę, że by to nie wyszło. Inna sprawa, że jest za mało MG na takie urozmaicenie - tym musiałoby się zajmować co najmniej dwójka, trójka ludzi imo. Jedna to za mało, co pokazały dwa eventy, które mimo swojej doskonałości, były po prostu za długie i za "duże" jak dla jednej istoty ludzkiej.

Inna sprawa która wpadła mi do głowy podczas pracki to sprawa dorosłych i ich punktów.
Myślałem nad kilkoma konceptami. Pierwszy to oczywiście podnieść pułap punktów do wykorzystania, bo ten jest za mały, nawet ze stażem i trzema kursami imo. Choć bym też nie przesadzał z podniesieniem, gdybyśmy przesadzili, myślę, że niektóre zaklęcia też musiałyby podnieść swój próg.
Innym pomysłem byłoby wynagradzanie graczy dodatkowymi punktami przez modów przy akceptacji kp. Wyglądałoby to na zasadzie, że małpa czyta o umiejętnościach postaci i na ich podstawie przydziela dodatkowe punkty do tej właśnie kategorii. To ile punktów to nie wiem, możecie sobie same ustalić hackerman wszystko by zależało od zaawansowania tego pana Wacka.
Inną propozycją jest koncept dodania dorosłym np 10 punktów do każdej kategorii. Oczywiście według własnego uznania, gdyby jakiś user uważał, że się nie należą, bo jego postać jest np straszną nogą z tego przedmiotu to wiadomo, nie trzeba przydzielać.

Zapraszam do dyskusji!

Nei, nie czytałem jeszcze twojego, więc się nie wypowiem, ale jeśli ty to wymyśliłeś to już mogę powiedzieć, że jest dobre Ing face
Powrót do góry Go down

Harriette Wykeham
Harriette Wykeham

Student Gryffindor

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptySro Sie 21 2019, 23:21

@Neirin Vaughn, wrzucę zaraz Twoją propozycję do Drużyn Quidditcha, bo chcę żeby się każdy wypowiedział. W niedzielę już tego nie zagramy, bo po pierwsze już prawie wszędzie rozdmuchałam, że spróbujemy rozbudowanych zasad, a po drugie i ważniejsze chcę, żeby jak najwięcej osób na to spojrzało, wypowiedziało się itp. Ale myślę, że można by zrobić tak, że pierwszy mecz w sezonie w roku szkolnym nie będzie między drużynami domów, a w składach mieszanych. Własnie w celu sprawdzenia tych zasad, a fabularnie "w celu integracji wszystkich graczy" czy inny szczyty cel :P
Mi się nawet podoba (szczególnie zmiana w szukających). Mam tylko wątpliwości do tego jak sobie radzić z wykokszonymi postaciami. Nie powinno być chyba jednak tak, że im więcej masz punktów, tym większa szansa na ich stracenie.

A co do pojedynków, to trochę tak wyglądały właśnie. Próg powodzenia był właśnie na 70% gdzieś. Nie chcę się ich kurczowo trzymać, tylko chodzi mi o to, żeby dyskusję o pojedynkach oprzeć na tych nowych zasadach, bo nie wiem, czy ktokolwiek zamierza wracać do poprzednich, a do tych można po prostu coś dodać, zamiast pisać wszystko od nowa.

I jeszcze przy okazji odniosę się do propozycji Louisa z przyznawaniem punktów przez modów przy sprawdzaniu kp. Jeśli chcielibyśmy wprowadzić coś takiego, to ja otwieram zakłady o to, czy zarzuty kolesiostwa pojawią się po tygodniu, czy po 2 miesiącach Ing face

Powrót do góry Go down

Louis Blackbourne
Louis Blackbourne

Student Ravenclaw
Wzrost : 186 cm
C. szczególne : tatuaże na całym ciele; czuć od niego dobrej jakości perfumy; wielka blizna na brzuchu; magiczna proteza prawej nogi
Galeony : 34
  Liczba postów : 187
http://www.czarodzieje.org/t16647-louis-james-blackbourne?nid=2
http://www.czarodzieje.org/t16839-blackbourne
http://www.czarodzieje.org/t16840-poczta-louis-a
http://www.czarodzieje.org/t16648-louis-james-blackbourne

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptySro Sie 21 2019, 23:23

Jeśli zawsze będziemy zwracać uwagę na te zarzuty to bardzo wielu naprawdę dobrych i sensownych propozycji nie będzie można zrealizować. W dupie z tym i tyle.
Powrót do góry Go down

Harriette Wykeham
Harriette Wykeham

Student Gryffindor

Gracz

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyCzw Sie 22 2019, 00:09

Jak przestaniemy zwracać uwagę na zarzuty, to żadne dobre i sensowne propozycje nie będą potrzebne, bo nikt na tym forum nie będzie chciał siedzieć. Dziś schowany w dupie te zarzuty, a jutro kolejne.
Pomysł ten nie jest zły tylko dlatego, że moda zabolą fałszywe oskarżenia, ale też dlatego, że nie wiesz na ile jeszcze lat to forum pociągnie i kto nim będzie zarządzał. Może się trafić ekipa, która naprawdę będzie takiego prawa nadużywała.

Powrót do góry Go down

Mefistofeles E. A. Nox
Mefistofeles E. A. Nox

Student Slytherin
Rok Nauki : X
Wzrost : 185
C. szczególne : Tatuaże; kolczyki; zaostrzone kły; wilkołacze blizny; umięśniony; skórzana obroża
Galeony : 1240
Dodatkowo : Wilkołak
  Liczba postów : 2288
http://www.czarodzieje.org/t15136-mefistofeles-e-a-nox#403342
http://www.czarodzieje.org/t15137-what-does-life-mean-to-me#403353
http://www.czarodzieje.org/t15139-kind#403356
http://www.czarodzieje.org/t15134-mefistofeles-e-a-nox

Moderator

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. EmptyNie Sie 25 2019, 13:50

Na samym wstępie chciałybyśmy bardzo wszystkim podziękować za zabranie głosu. Cieszymy się, że jesteście na tyle zaangażowani, żeby wyrażać swoje opinie i przy okazji podsuwać nowe pomysły. Wprowadzanie zmian często jest trudne, więc dobrze mieć jakieś sygnały od Was co jest potrzebne, do czego szczególnie przykładacie wagę, co wam nie odpowiada. Dzięki!

Fakt faktem, kultura jest w tym wszystkim mile widziana. Nie liczą się tylko zamiary, ale również efekt końcowy. Przed wstawieniem posta z uwagami/propozycjami dobrze go kilka razy sprawdzić, żeby się upewnić co do tego, że nie zostanie od odebrany negatywnie za sam styl wypowiedzi. Obrażanie kogoś, a obrażanie czyjegoś pomysłu to rzeczywiście dwie różne rzeczy, ale żadna z nich nie jest przyjemna. Lepiej kulturalnie komuś wyjaśnić błędy w jego rozumowaniu, niż wulgarnie "opiewać" powstałą tragedię. Nie chcemy już żadnych więcej wyjaśnień co kto miał na myśli i co się komu wydaje - z naszej strony, ten temat powinien zostać zakończony. A w formie podsumowania, cytat godny zapamiętania:
@Neirin Vaughn napisał:
Od siebie dodam tyle, że język wypowiedzi bardzo wpływa na odbiór wiadomości przez innych. Nawet najgłupszy pomysł, jeśli przedstawiony został kulturalnie, nie spotka się z krytyką, a jedynie łagodnym naprostowaniem i odmową.

Pojedynki
@Cassian Therrathiel i @Neirin Vaughn słusznie zauważyli, że pozostawienie wszystkiego w rękach MG nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Nie mamy w tej kwestii zbyt wiele do dodania - panowie wspólnie wyczerpali temat. Dodatkowo niesamowicie ważna jest też wypowiedź @Harriette Wykeham, która nie tylko jest MG, ale też pojedynkami się zajmowała. Chcemy też zwróci uwagę na to, że Etka w swojej wypowiedzi podkreśla, że próbowała - nie jesteśmy zamknięci na zmiany i staramy się wymyślać nowe rozwiązania, a potem testujemy je fabularnie. Wychodzi różnie, oczywiście.

Konkretnymi propozycjami co do zmian w mechanice pojedynków zajmiemy się osobno. Potrzebujemy trochę czasu na przemyślenie tego, rozpisanie, może przetestowanie. Ten temat z pewnością powróci :D

Statystyki
Jesteśmy kategorycznie przeciwne ustalaniu górnej granicy punktowej. Z racji tego, musimy odrzucić propozycję @Elazar Grimm odnośnie specjalizacji. Jest to ciekawy opis i dziękujemy za to, że tak dużo rozpisałeś, ale niestety na Czaro się tego nie wprowadzi.
czaro nie jest rpgiem i staty są tu dodatkiem do rozgrywki
Byłoby to duże ograniczenie dla postaci, które chcą/lubią/mają czas się rozwijać. Niezależnie od tego, czy mówimy o postaci dorosłej, czy uczniu/studencie. (Jak @Leonel Fleming zauważył, mogłoby się niektórym zrobić nudno...) Punkty kuferkowe są na Czaro kwestią umowną. Wprowadzanie większych zmian wiązałoby się z tym, że niektóre postacie (te z wysokimi statystykami) nagle stałyby się stratne, a czy sprawiedliwym jest umniejszenie ich wkładu włożonego w zdobycie punktów? Mimo wszystko to wymaga jakiegoś wysiłku - część punktów może i wpadła ze spisów, czy innych drobiazgów, ale pozostałe (pewnie większość) nie. Cassian zauważył też (za co jesteśmy niesamowicie wdzięczne, bo dobrze wiedzieć, że gracze mają tego świadomość) jak uciążliwe jest wprowadzanie zmian w kuferkach. To nie jest sprawa jednorazowa, bowiem wywlekana zostaje za każdym razem, kiedy ktoś chce przywrócić rangę.
@Neirin Vaughn napisał:
Punkty nie są tutaj (i będę to powtarzać do bólu) rzetelnym i jasnym wyznacznikiem poziomu mocy, a tylko przymuszają nowych graczy do tworzenia postaci stonowanych w umiejętności i zamiast tego zachęcają do rozwijania ich fabularnie.
I my również, to samo, będziemy powtarzać do bólu :D
@Elazar Grimm napisał:
Wchodzę w temat z kuferkami. Czytam.

Cytat :
Ma to na celu zlikwidowanie postaci przesadnie uzdolnionych - wszakże by powiedzieć, że ktoś jest z czegoś naprawdę dobry, musi mieć w owym zajęciu minimum 15 punktów (uczeń/student) - 30 punktów (dorosły).

I myślę sobie: "Chujnia. Skoro 30 to już poziom elitarny dla dorosłych, a tu taki ogrom uczniów ma po 50 w górę, to coś tu matematycznie nie pasuje".
Ty wiesz, że punkty dla uczniów i dorosłych traktowane są oddzielnie, jak i zapewne wielu innych graczy, ale ja nie wiem, bo nie mam skąd. Nie ma o tym żadnej wzmianki w regulaminie kuferkowym.
Z naszej perspektywy zaznaczenie, że inaczej widzi się dobry poziom u uczniów, a inaczej u dorosłych, właśnie pokazuje, że patrzy się na te punkty inaczej. Masz jednak rację, że niczego takiego nie ma jasno napisanego i jak najbardziej bierzemy to pod uwagę. Czas zedytować temat z kuferkami i wyjaśnić, że nawet jeśli uczeń ma więcej punktów niż nauczyciel, to i tak są one traktowane inaczej. Znowu wracamy do tego, że punkty kuferkowe to kwestia umowna!

Odnośnie propozycji @Leonel Fleming o wprowadzeniu "zahamowania" (tak sobie to roboczo nazywamy, szczególik - chodzi o punkt za dwa punkty) na zdobywanie punktów - niezbyt nam się to podoba. Piszesz, że "kuferki wymagałyby przeliczenia", ale prawo nie działa wstecz, toteż pojawiłaby się jeszcze większa dysproporcja pomiędzy nowymi użytkownikami, a starymi. Nawet gdybyśmy skłoniły się do przeliczania, byłoby to niesprawiedliwe wobec tych, którzy nazbierali punkty poprzez grę. Byłoby też uciążliwe przy przywracaniu rang.
Sama też zauważasz jak uciążliwe byłoby to dla MG/modów, którzy punkty przydzielają. Już teraz często pojawiają się drobne pomyłki, a jeśli każdy punkt będziemy rozbijać na dwa - zrobi się jeszcze większe zamieszanie.

Jesteśmy jak najbardziej za tym, by zwiększyć pulę punktów na start, które dorośli otrzymują. Próg podniesie się o 15 punktów dla tych, którzy ukończyli studia, a o 10 punktów dla tych, którzy ich nie ukończyli.
Z miejsca za to musimy odrzucić propozycję @Louis Blackbourne odnośnie dodatkowego przydzielania punktów przed modów, podczas sprawdzania KP. Jak Etka wyjaśniła, to niosłoby ze sobą za duże ryzyko.
@Louis Blackbourne napisał:
Jeśli zawsze będziemy zwracać uwagę na te zarzuty to bardzo wielu naprawdę dobrych i sensownych propozycji nie będzie można zrealizować. W dupie z tym i tyle.
Prawda jest taka, że mówisz tak teraz. Gdyby Tobie coś nie pasowało, gdybyś to Ty kierował się z zarzutami - raczej nie przyjąłbyś z uśmiechem braku odzewu. A nawet jeśli, to nie powinieneś. Dla nikogo tego typu sytuacje nie są komfortowe.

Koncepcja dania dorosłym 10 (czy jakiejkolwiek innej liczby) punktów do każdej kategorii, na start, nie ma większego sensu. Jeśli podsuniemy te punkty pod nos, to większość i tak je sobie weźmie, nawet jeśli postać teoretycznie powinna być z czegoś kiepska. Punkty są nagrodą, a my damy je za nic. I znowu - kuferki są umowne, 0pkt nie oznacza bycia beznadziejnym. Faktycznie postać dorosła nie ma lekcji, które mogą jej zapewnić punkty z - przykładowo - Zielarstwa, które do zawodu np. nie jest jej kompletnie potrzebne. Ale, jeśli mamy być zupełnie szczerzy, uczniowie również nie biegną na każde zajęcia. Czemu mamy mieć aurorów z minimum 10 punktami z Zielarstwa, których postacie kończące studia mogą nie mieć?

Punkty za spisy, etc.
W imię tego, że punkty kuferkowe mają być nagrodą fabularną, zgadzamy się z uwagą @Emily Rowle. Nie utniemy wszystkich pozafabularnych możliwości zdobywania punktów - jest to jednak dość popularne i często też bardzo przydatne. Podoba nam się plan ograniczenia! Jakie zmiany się pojawią?
- zniknie nagradzanie pomysłów do spisów i kółek pozalekcyjnych
- wymiana galeonów na punkty będzie dostępna tylko dla postaci dorosłych
- niektóre cele postaci zostały przewartościowane

Daliście nam bardzo dużo do przemyślenia, też mamy trochę pomysłów. Potrzebujemy trochę czasu na wprowadzenie tego wszystkiego w życie. Mamy nadzieję, że wszystko będzie zmierzało ku lepszemu ;)

Thanks for making me a fighter.

Powrót do góry Go down

Sponsored content

PisanieTemat: Re: Rework statystyk i pojedynków.   Rework statystyk i pojedynków. Empty

Powrót do góry Go down

Rework statystyk i pojedynków.

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1